SORU

A*****

Yemeklerde domates ezmesi kullanmak salçaya göre çok daha sağlıklı ama salçanın verdiği aroma ve kıvamı vermiyor. Sağlık için domates ezmesi mi tercih ediyorsunuz yoksa lezzet için salça mı?

4

CEVAP 1

O*** H*****

Aslında bu biraz geri kalan diyet programınıza bağlı. Eğer genel olarak yediklerine dikkat eden biriyseniz tat için salça tavizi vermek sıkıntı olmayabilir. Eğer pek düzenli bir beslenme düzeniniz yoksa durum değişir tabii.

1

CEVAP 2

H****

Domates ezmesi, genellikle taze domatesleri rendeleyerek yapılan bir sostur ve besin değeri daha yüksektir. Salça, domateslerin önce kaynatılıp daha sonra kıvamı yoğunlaştırılmak suretiyle yapılan bir sostur. Lezzet açısından salça daha yoğun ve aromatiktir. Beslenme açısından, domates ezmesi daha az kalorili ve daha az tuz içerirken, salça daha fazla kalori ve tuz içerir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, salçanın içindeki likopen adlı antioksidan maddenin, domates ezmesine göre daha yüksek oranda bulunmasıdır. Likopen, vücudu kansere karşı korumaya yardımcı olan bir madde olarak bilinir. Özetle, sağlık için daha iyi bir seçenek olmasına rağmen, lezzet açısından salça tercih edilebilir. Ancak, sağlıklı bir diyet yapmak isteyen kişiler, mümkün olduğunca tuzsuz ve şekersiz domates ezmesi kullanmayı tercih etmelidir.

0