Vücuttaki Ödemi Atmanıza Yardımcı 5 Öneri

Vücuttaki Ödemi Atmanıza Yardımcı 5 Öneri

Diyetisyen Meltem Işık

1-    Sindirimi Zor Besinleri Beslenmenizden Çıkarın

Hazımsızlık sorunu ve ödem problemi yaşıyorsanız bunun sebebi bazı besinleri sindirememenizden kaynaklı olabilir. Bazı besinler yanlış pişirme yöntemleri ve içeriğinden kaynaklı olarak vücutta şişkinlik, gaz ve hazımsızlık oluşturabilir. Eğer bu problemi yaşıyorsanız uzak durmanız gereken besinler;

-       Süt Ürünleri

-       Baharatlı Yiyecekler

-       Yağlı Yiyecekler

-       Kızartılmış Besinler

-       Çiğ Soğan

-       Brokoli ve Çiğ Lahana 

-       Fasulyeler

-       Kuru baklagiller

-       Tatlandırıcı İçeren Sakızlar 

2-    Besin Hassasiyetiniz Olup Olmadığını Kontrol Edin

Besin hassasiyeti oldukça yaygın olan ve nüfusun yaklaşık %15-20’sini etkileyen bir rahatsızlıktır. Gıda intoleransı olan bireylerde, sindirim sisteminde şikayetler görülür. 

 

3-    Bağırsak Mikrobiyatınıza Uygun Beslenin

Mikrobiyata, bağırsaklarımızda yaşayan mikrop popülasyonuna verilen addır. Mikrobiyata, 3 milyondan fazla gen ve en az 1000 farklı bakteri türünü barındırır. Bağırsak mikrobiyatı kişiye özeldir.

Bağırsak bakteriler vücudumuzun metabolizmasını etkiler. Yiyeceklerden aldığınız kaloriye kadar etkilidir. Doğru beslenilmediğinde tip 2 diyabet, kalp hastalıkları ve obeziye yol açabilir.

Sağlıklı mikrobiyata için;

-       Aşırı antibiyotik kullanmayın

-       Mayalanmış ve yararlı bakteriler içeren besinler( kefir, lahana turşusu )gibi doğal fermente gıdaları beslenmenize ekleyin.

4-    Egzersiz Yapın

Düzenli bir egzersiz rutinini oturtmak ilk başlangıçta oldukça zor olabilir. Yapılan çalışmalarda orta derece egzersizin, kardiyovasküler riski azalttığı gözlemlenmiştir. Egzersiz hem beden hem de zihinsel sağlığı olumlu etkiler. Yapılan bir başka çalışmada fiziksel aktivitenin özgüveni arttırdığını, ruh halini iyileştirdiğini, uyku kalitesini ve enerjiyi yükseltip, stres ve depresyon riskini azalttığını göstermektedir.

Egzer Yapmanın Fiziksel Yararları;

-       Kas oranı yükselir, dayanıklılık ve esneklik artar

-       Kilo vermek veya kilo korumak kolaylaşır

-       Uyku düzeni düzenlenir ve bununla birlikte gün içinde daha enerjik hissedilir

-       Kronik ağrılar azalır

5-    Ödem Atıcı Besinleri Beslenmenize Ekleyin

Vücudun farklı bölgelerinde oluşan ödem, aslında bedenin sıvı toplayaran şişmesidir. Yemeyi fazla kaçırdığımız zamanlar, aşırı tuz tüketimi, hareketsizlik, yolculuk ve hormonal faktörler ödeme sebebiyet olabilir. Ödem atmanızı sağlayarak bedeninize yardımcı besinlere gelin birlikte göz atalım.

-       Ananas 

-       Yoğurt

-       Yeşil çay

-       Maydanoz

-       Salatalık

-       Kayısı

-       Kivi

-       Kiraz sapı

-       Yulaf

-       BOL BOL SU