×

Su Diyeti Nedir?

Su diyeti hakkındaki detaylara geniş bilgilerle değinmeden önce su diyetinin ne olduğunu öğrenmekte fayda var. Herkesin ağzında dolanan su diyeti gün içerisinde su ve sıvı gıdalar ile beslenmeyi ifade etmektedir. Özellikle tüp mide ameliyatı sonrasında beslenme konusunda katı gıdalara yer verilmediği bilinmektedir. Herhangi bir cerrahi operasyon geçirmeden fazla kilolarına veda etmek istediğin her an eğer önemli bir sağlık probleminin yok ise su diyetini kolaylıkla uygulaman mümkündür. Bu diyeti uygulamadan önce sana tavsiyemiz Askipo beslenme ve diyet uzmanlarımız ile bir görüşme sağlamandır. Bu diyeti uygulamadan önce genel bir sağlık kontrolünden geçmeni ve uzmanlarımız ile su diyetinin senin için uygun olup olmadığını görüşmeni tavsiye ederiz.

Su Diyeti Su Diyeti Nedir?
Su Diyeti

Su Diyeti ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Şu diyetinin ne olduğunu öğrendikten sonra şimdi sıra hakkında en çok sorulan ve merak edilen konulara geldi. Su diyetinin yararları, zararları ve daha fazla merak ettiğin tüm bilgileri burada senin için hazırladık.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir bedene sahip olmanın altın kuralı ve en doğru yolu su içmekten geçer. Günlük olarak ortalama 2 ya da 2 buçuk litre su içmek kendin için yapabileceğin en güzel iyilik olacaktır. Su diyetine başlamadan önce Askipo beslenme uzmanlarımızla yapacağın görüşmede vücut kitle indeksi hesaplanması doğru olacaktır. Vücut kitle indeksine göre çıkan kilo miktarına göre içmen gereken su ölçüsü ortaya çıkacaktır. 80 kilogram ağırlığında olan birisinin ortalama olarak günlük tüketmesi gereken su miktarı 2 buçuk ila 3 litre aralığında olmalıdır. Su diyetini yaparken yağlı yiyeceklerden, hamur işlerinden ve şekerli gıdalardan uzak durmalı; egzersiz ve spor yapmayı ihmal etmemelisin. Askipo beslenme uzmanlarımızın diyete başlayan herkese önerisi günlük su tüketim miktarına dikkat etmeleri yönündedir. Uygulanacak olan diyetin içeriği ne olursa olsun su tüketim miktarı kilo kontrolünde önemli bir etkendir.

Su Diyetinin Yararları Nelerdir?

Uygulanan diyet eğer yarar sağlıyorsa güzeldir. Belki de bugüne kadar uyguladığın diyetlerin sayısını unuttun bile. Bazı diyetlerden fayda sağlarken, bazılarından da tam tersine zarar görmüş olabilirsin. Özellikle hızlı kilo verdiren diyetlerin bırakıldıktan sonra hızlı bir şekilde daha fazla kilo almaya sebep oldukları biliniyor. Vücudumuz için önemli bir bileşen olan su, diyet olarak uygulandığında kilo vermeye büyük katkı sağlamaktadır. Sindirim sistemini düzenlemesi ve metabolizmayı hızlandırması da en çok bilinen faydaları arasında sayılabilir.

Su Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Su diyeti yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Birkaç tanesini şu şekilde sıralayabiliriz; öncelikli olarak su diyetini uygulamaya engel olabilecek bir rahatsızlığının olup olmadığını Askipo uzmanlarımız ile görüşerek netleştirmelisin. Günlük su tüketim miktarına dikkat etmeli, su diyeti yaparken olabildiğince hareket halinde olmalısın. Günlük tüketmen gereken su miktarını, uykudan uyandığın andan başlayarak tekrar uyuyacağın zaman dilimine kadar yayarak içmen gerekmektedir. Su diyetini yanlış anlayanların yaptığı en büyük hatalardan biri günlük su tüketim miktarını bir defada tüketmektir. Buna benzer hatalara düşmemek için en doğru bilgiyi Askipo beslenme ve diyet uzmanlarımızdan edinmen, kulaktan dolma sözler ile hareket etmemeni önemle rica ederiz.

Su Diyeti Zararlı Mı?

Kimilerine göre su diyeti, kimilerine göre su orucu olan bu diyet türünün beslenme uzmanları ile görüşmeden ve kesin teyit almadan uygulanması doğru olmayacaktır. Gizli şeker, diyabet veya böbrek rahatsızlığı olanlar üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir. Ayrıca daha fazla açlık çekilmesine sebep olan su diyeti; mide bulantısı, baş ağrısı, halsizlik gibi yan etkilere sebebiyet verebilir. Askipo beslenme uzmanlarımız ile su diyetinin detaylarını görüşmek üzere seni de mobil uygulamamızdan diyetisyenlerimizle ücretsiz ön görüşme yapmaya davet ediyoruz.

Su Diyeti Kaç Gün Yapılmalı?

Su diyeti uzun süre uygulanması sakıncalı olan diyetler arasındadır. Faydaları kadar zararlarının da olduğu unutulmamalıdır. Su diyetini en fazla kaç gün sürdürebileceğinle ilgili olarak Askipo beslenme uzmanlarımızdan destek almanı öneririz.

Su Diyeti ile Kilo Vermek Sağlıklı Mı?

Su beden sağlığımız için başlı başına önem taşıyan bir yapı taşıdır. Diyet yaparken özellikle üzerinde durulan konu yeterli miktarda su tüketimi olmaktadır. Dolayısıyla su diyeti ile kilo vermek sağlıklıdır demek mümkün olabilir. Ancak fizyolojik yapın ve beden sağlığın su diyeti uygulamak için yeterli sağlıklı yapıya sahip değil ise; su diyeti veya uygulamaya karar verdiğin herhangi bir diyet ile ilgili Askipo beslenme uzmanlarımızdan destek almanı öneriyoruz. Dilersen evinde ya da ofisinde oturduğun yerden, günün istediğin saatinde mobil uygulamamız aracılığı ile beslenme ve diyet uzmanlarımız ile iletişim kurabilir, ücretsiz ön görüşmeni gerçekleştirebilirsin.

DİYETİSYENLERİMİZ

Alanında uzman online diyetisyenler Askipo'da

İlgini çekebileceğini düşündüğümüz makaleler

Su Diyeti Nedir? Uzun Süre Aç Kalmaya Değer Mi?

Su Diyeti Nedir? Uzun Süre Aç Kalmaya Değer Mi?

Dönemimizin popüler diyet yaklaşımları ketojenik diyet ve aralıklı oruç arasında yerini almaya hazırlanan su diyeti son zamanlarda bana da sık sık sor...

Diyetisyen Elanur Özgüler

27 Haziran 2020

Askipo'yla sana uygun
diyetisyeni bulmak çok kolay

  • Hemen üye ol
  • Diyetisyenini bul
  • Görüşmeye başla

Askipo'yla diyetisyeninden kolayca randevu alabilir, online diyet yapabilir, diyetisyenin yaptığı menüleri Askipo üzerinden takip edebilirsin.

HEMEN ÜYE OL
Online Diyet Diyetisyenle Görüşmeye başla