Sporcu Beslenmesi

Sporcu Beslenmesi

Sporcu beslenmesi hakkında en etkili tüyoları bulabileceğin uzman diyetisyenler Askipo’da! Spor hayatında daha büyük başarılara imza atabilmek için spor dallarına uygun doğru beslenme yöntemlerini sen de hayata geçir.

Sporcu Beslenmesi İle Kilo Verilir Mi?

Kilo vermek adına yapılan diyetlerden biri de sporcu beslenmesidir. Vücudunun belirli alanlarında toplanan yağ kütlelerinden kurtulmak, daha kaslı bir yapıya sahip olmak istiyorsan iyi bir sporcu beslenmesi sana gerekli desteği sağlayabilir. Hem spor yapıp hem de beslenme programına uyum sağladığın sürece başaramayacağın bir iş olmayacaktır. Öncelikli olarak kendini bu konuda adapte etmeli, kararlı olmalısın. Bilindiği üzere sporcular gerçekleştirdikleri spor dallarındaki başarılarının büyük bir kısmını beslenme programlarına da borçludurlar. Daha enerjik ve dinamik bir vücut yapısına sahip olmaları yaptıkları sporda daha başarılı olmalarını sağlamaktadır. Belki de bu güne kadar denediğin diyet ve sağlıklı beslenme şekillerinden en ilginci sporcu beslenmesi olacaktır. Spor beslenmesinde karbonitratların ne kadar değerli ve önemli olduğunu belki de şimdiye kadar hiç duymadın. Ancak bu beslenme şeklini uygulamaya kalktığında hangi besinleri tüketerek, hangi antremanları yaparak kilo verebileceğin konusunda bilgi sahibi olmadan, gerek reel gerekse online diyet uzmanlarının görüşlerini almadan bir program yapmanı tavsiye etmemekteyiz. Unutma, kilo vermek isterken daha fazla kilo alabileceğin hataları yapabilirsin.

Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Spora gönül vermiş biri isen, ilgilendiğin bir spor dalı var ise muhakkak doğru ve sağlıklı bir sporcu beslenmesine ihtiyacın olacak. İlgilendiğin spor dalı ile doğru orantılı olmak üzere alman gereken gıda türleri ve miktarları da şekil değiştirecektir. Sporcu beslenmesinin şeklini belirleyen en önemli etkenler spor dalı, sporcunun yaşı, cinsiyeti, kilosu ve boyudur. Bunun için alacağın vitamin, mineral, karbonhidrat, protein ve yağların miktarına dikkat etmelisin. İlgilendiğin spor dalında başarıyı elde etmenin anahtarının doğru bir sporcu beslenmesi olduğunu aklından çıkarmamalısın.

Bayanlarda Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Ulusal ve Uluslar arası bir çok dalda başarılara imza atmış bayan sporcular bulunmaktadır. Bayanlarda sporcu beslenmesi nasıl olmalı? Sorunun cevabını arıyorsan, şu noktaya dikkatini çekmek istiyoruz. Gerçekleştirmekte olduğun spor dalına, günlük alman gereken kalori miktarına ve spor müsabakasına çıkacaksan müsabaka öncesinde ve sonrasında alman gereken gıdalara uygun beslenmen gerekmektedir. Bir örnek vermek gerekirse, bir basketbol yıldızı bayan sporcunun boyunun da uzun olduğunu tahmin edersin. Bir basketbolcu gibi uzun bir boya sahipsen günde ortalama 3700 kcal alman gerekmektedir.

Erkeklerde Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Erkek sporcuların geneline baktığında daha kaslı bir yapıya sahip olduklarını görmen mümkündür. Bunun için bir erkek sporcu isen senin de kaslarının daha sağlam olması gerektiğini biliyor olman gerekmektedir. Bunun için de protein içeriği zengin olan yumurta, süt, yoğurt, et, tavuk ve balık gibi gıdalar vazgeçilmezlerinden olmalıdır. Ancak miktarları konusunda uzman görüşlerini almanda da fayda olacaktır.

Sporcu Beslenmesinin Yararları Nelerdir?

İster sporcu ol, ister olma, beslenme şekli olarak sporcu beslenmesini benimsemiş isen ve bunu doğru uyguluyorsan beraberinde kendin için yaptığın büyük bir iyiliğin bulunduğunu söyleyebiliriz. Sporcu isen, daha büyük performans ile müsabakalara katılarak yüksek başarılar kaydedebilir, daha dinamik ve dinç bir bedene sahip olabilirsin. Sporcu değilsen, kilo vermek ya da kilo almak adına prensipli bir beslenme gerçekleştiriyorsan amacına çok rahat ulaşabilirsin. Beden sağlığını kolaylıkla koruyabilir, sağlıklı yaşam adına önemli bir adım atmış olursun.

Sporcu Beslenmesi İçin Sporcu Olmak Şart Mı?

Sporcu değil misin? Merak etme, sen de sporcu beslenmesi programlarından yararlanarak daha sağlıklı ve enerjik bir vücut yapısına sahip olabilirsin. Amatörce bile olsa hemen hemen hepimiz spor yapmaktayız. Bununla birlikte sporcu beslenmesine uyum sağlanması beden sağlığın için sana yarar sağlayacaktır.

Sporcu Beslenmesinde Protein Tozları Gerekli Mi?

Sporcu beslenmesinde özellikle de kas yapma maktadı taşıyan sporcularda protein tozu takviyesi alındığını duymuş ya da bir yerlerde okumuş olabilirsin. Ancak, unutmaman gereken nokta protein tozunun gereksiz yere kulaktan dolma sözler ile ve çeşitli spor ya da fitnees salonlarındaki antrenman hocalarının tavsiyeleri ile alınmaması gerektiğidir. Gelişigüzel alınan protein tozlarının zararlı olabileceği unutulmaması gereken bir gerçektir. Genel olarak sorulan sorulardan biri olan sporcu beslenmesinde protein tozları gerekli mi? Sorusunun cevabını vermek doğru olacaktır. Senin için yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde eğer belli bir spor dalı ile uğraşıyorsan ve bu dal için gereksinim duyduğun protein miktarı senin için yeterli gelmiyor ise o zaman takviye olarak protein tozu kullanman mümkün olabilir. Ancak, bunun kararını sen ya da bizler değil en doğru şekilde beslenme programına yön veren beslenme uzmanları olmalıdır.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.