SORU

S*** K*******

Spor yaptığımız günlerde (kilo koruma döneminde) ekstradan hangi besin gruplarından kaç porsiyon tüketelim? (süt/et/ekmek/meyve/yağ)

0

CEVAP 1

B***

Spor yaptığımız günlerde, özellikle de kilo koruma döneminde, vücudumuzun enerji ihtiyacı artar. Bu nedenle ekstra besin gereksinimlerimizi karşılamak için tükettiğimiz besin grupları şunlar olmalıdır: - Süt: 1-2 porsiyon süt veya yoğurt tüketilebilir. Süt ve yoğurt yüksek protein ve kalsiyum içerdikleri için vücudumuzun ihtiyacı olan bu besinleri karşılamamızda yardımcı olurlar. - Et: 1-2 porsiyon et veya kurubaklagil tüketebiliriz. Protein kaynağı olan et ve kurubaklagiller, vücudumuzun kas yapımı ve onarımı için ihtiyaç duyduğu aminoasitleri sağlamaktadır. - Ekmek: 2-3 dilim tam buğday ekmeği tüketilebilir. Tam buğday ekmeği, lif ve kompleks karbonhidratlar açısından zengindir ve enerji ihtiyacımızı karşılamamıza yardımcı olur. - Meyve: 1-2 porsiyon meyve tüketilebilir. Meyveler vitamin ve mineral açısından zengin olduğu için vücudumuzun sağlıklı kalması için önemlidir. Ayrıca meyveler sağlıklı bir enerji kaynağıdır. - Yağ: 1-2 porsiyon sağlıklı yağ tüketilebilir. Avokado, zeytinyağı ve ceviz gibi sağlıklı yağ kaynakları vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yağ asitlerini karşılamamızda yardımcı olur. Ancak unutmamak gerekir ki herkesin besin gereksinimleri farklıdır, bu nedenle kişiye özel bir beslenme programı hazırlamak daha doğru olacaktır.

0

CEVAP 2

Z***** Ç****

Ben haşlanmış tavuk tüketiyorum 200 gr kadar. Daha ağır sporlar yapıyorsan gramı arttırabilirsin. Ben 45 dakika spor yapıyorum bu bazen cardio oluyor bazen ağırlık oluyor. Bir de spor günlerim de bitter çikolata ve 1 tane yumurta tüketmeye çalışıyorum. 2 dilim tam buğday ya da çavdar ekmeği tüketiyorum, ve bol yeşillik... Yağ fazla tüketmiyorum sadece yumurtayı tavada yapıyorum ben onun için 1çay kaşığı kadar yağ kullanıyorum bir de bazen akşam yemeğinde salataya kullanıyorum 1 yemek kaşığı kadar ama o da nadir. Özellikle ağırlık çalıştığım günlerde yiyorum bunları.

0