Spor Öncesi ve Sonrası Beslenme

Spor Öncesi ve Sonrası Beslenme

Amatör ya da profesyonel bir sporcu olarak dengeli beslenmeye özen göstermelisin. Dengeli ve yeterli beslenmediğin sürece spordan yeterli faydayı sağlaman mümkün olmayacaktır. Askipo beslenme ve diyet uzmanlarımız ile yapacağın ücretsiz ön görüşme sonrasında beslenmenin spor ve diyet ile olan ilişkini daha iyi kavrayacağına eminiz. Bu sebeple kilo kontrolü veya yaşam tarzın için spor yapıyorsan spor öncesi ve sonrası beslenmenin önemini öğrenmelisin.

Spor ve Beslenme İlişkisinin Bilinmeyenleri

Spor ve Beslenme ile ilgili Detaylar

Sadece kilo kontrolü için değil, sağlıklı bir birey olmak için günlük yapılması gereken basit egzersizleri hayatından çıkarmamalısın. Sağlıklı ve fit bir beden gördüğünde emin olabilirsin ki yaşam tarzında spor mevcuttur. Spor ve beslenme ilişkisi ile ilgili doğru bilgilere sahip olanların bu her iki olguyu da rahatlıkla yönettikleri bilinmektedir. Bunun için hemen herkesin bir uzman desteği aldığı da unutulmamalıdır. Spor öncesinde ağır bir beslenme tercih edilmemesi gerektiği gibi sonrasında da yine harcanan enerji, yakılan yağ ve kaloriyi geri aldıracak besinlerden uzak durulmalıdır. Bu spor ve beslenme ilişkisinin en temel taşlarındandır. Aç olarak spor yapmanın yarardan çok zarar getirip getirmediği, spor yapan bir bireyin doğru beslenme düzeninin ne olduğunun bilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde bilinçsizce yapılan sporların yorgunluktan başka bir getirisi olmayacağı bilinmelidir. Bu sebeple beslenme uzmanlarımız ile görüşme sağlayarak sporcu beslenmesi hakkında daha detaylı bilgi almanı öneririz.

Kilo Vermek İçin Spor Öncesi ve Sonrası Nasıl Beslenmeli?

Güneş henüz yüzünü göstermeye başladığında yaz telaşı hemen herkeste başlar. Kış döneminde alınan fazla kiloların verilme telaşı ile birlikte birçok birey hayatlarına diyet ve spor kelimelerini sokar. Ancak burada unutulmaması gereken önemli bir konu var, bir birey ömrünün tamamında sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsa doğru beslenme biçimini her daim sporla desteklemelidir. Spor öncesinde vücudun harcayacağı enerjiye ve kas kayıplarının yaşanmasına dikkat edilerek beslenilmesi gerekmektedir. Bu sebeple vücut için yararlı yağlar, proteinler ve karbonhidratlar spor öncesinde tüketilmelidir. Spor sonrasında ise, harcanan kalorilerin geri alınmasının önüne geçecek basit yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Detaylı bilgi için beslenme uzmanlarımızdan ücretsiz ön görüşme alabilir, aklındakileri danışabilirsin.

Spor Öncesi Nasıl Beslenmeli?

Spor öncesinde beslenmenin altın kuralı spor yapmaya başlamadan en az 1 saat öncesinde yeme içmeyi bırakmaktır. Bu kuralı takiben, orta derecede karbonhidrat ve protein ile beslendiğinde sporda enerji kaybı yaşamazsın. Yağlı kızartmalar, şekerli gıdalar, tatlılar ise kesinlikle spor öncesi almaman gereken besin gruplarıdır. Amatör olarak ya da profesyonel olarak spor yapıyorsan, beslenme ile ilgili bir uzman görüşü arıyorsan Askipo beslenme uzmanlarımızın senin yanında olduğunu bilmen yeterli. Tek yapman gereken mobil uygulamamızı indirmek ve sana uygun diyetisyeni seçmek.

Spor Sonrası Nasıl Beslenmeli?

Ne tür bir spor yapıldığı kadar, yapılan sporun ne kadar süre ile yapıldığı ve ağırlık derecesi de spor sonrası beslenme kriterlerini etkilemektedir. Bu sebeple beslenme uzmanlarımızla yapacağın görüşmelerde yaptığın spor ve egzersiz bilgilerini de eksizsiz olarak vermeni öneririz. Aksi taktirde beslenme uzmanlarımız tarafından sunulacak beslenme önerileri yetersiz kalabilir ya da fazla gelebilir. Seninle ilgili tüm bilgilerden haberdar olan beslenme uzmanlarımız sporcu kimliğine uygun bir beslenme düzenini sana sunmaktan mutluluk duyacaktır.

Sabah Aç Olarak Spor Yapılmalı Mı?

Sabahları aç olarak spor yapabilmen için herhangi bir sağlık probleminin olmaması gerekmektedir. Örneğin; diyabet, kalp damar rahatsızlıkları gibi sorunlar ile baş etmek durumunda isen sabah aç olarak spor yapmanı tavsiye etmemekteyiz. Ancak herhangi bir sağlık problemin yok ve gayet sağlıklı isen, sağlıklı yaşamı destekleyici olarak bir sabah yürüyüşü yapacaksan yürüyüş öncesinde herhangi bir besin almana gerek yoktur. Bunun kararını en doğru şekilde yine beslenme uzmanlarımızdan bilgi aldıktan sonra vermen genel sağlık durumun açısından önemlidir.

Spordan Sonra Protein Tüketmeli Miyim?

Askipo beslenme uzmanlarımıza en çok gelen sorulardan biri de spordan sonra protein tüketilip tüketilemeyeceğidir. Öncelikle beslenme uzmanlarımıza hangi tip sporla uğraştığını, yaptığın sporun ağırlık derecesini ve sağlıklı yaşam için egzersiz derecesinde bir spor mu yoksa yaptığın vücut geliştirmek için mi yapıyorsun gibi bilgileri vermen gerekmektedir. Bu bilgilerden haberdar olan diyet uzmanlarımız sana spordan sonra protein tüketip tüketemeyeceğinin bilgisini verecektir.

Spor Yaparken Kafein Tüketmek Doğru Mu?

Spor yapanların en çok merak ettikleri konulardan biri de kafein tüketimidir. Yanlış bilinen doğrulardan biridir aslında. Doğru miktarda kafein tüketimi sporcunun performansını da olumlu yönde etkilemektedir. Eğer profesyonel bir koşucu isen günlük olarak ne kadar kafein tüketmen gerektiğini bilmelisin. Fazla miktarda kafein tüketimi yapmamak ve performansını olumsuz etkileyecek bir davranıştan kaçınman için beslenme ve diyet uzmanlarımız sorularını yanıtlamak üzere mobil uygulamamızda seni bekliyor.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.