Sitokin Fırtınası Nedir?

Sitokin fırtınası, vücudun bağışıklık sistemi tarafından üretilen sitokin adı verilen proteinlerin aşırı salınımının neden olduğu bir durumdur. Bu durum, aşırı inflamasyona (iltihaplanmaya) ve vücudun kendi dokularına zarar veren bir otoimmün yanıtına neden olabilir.

Sitokin fırtınaları, genellikle ciddi enfeksiyonlar, yanıklar, travmalar veya cerrahi müdahaleler gibi şiddetli streslere yanıt olarak ortaya çıkar. Bu durum, özellikle COVID-19 gibi viral enfeksiyonlarla ilişkili olarak da görülebilir.

Sitokin fırtınaları, yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, kas ağrısı, yorgunluk, nefes darlığı ve düşük kan basıncı gibi semptomlara neden olabilir. Bu semptomlar, sitokin fırtınasının neden olduğu iltihaplanma ve dokulara zarar verme sonucu oluşur.

Sitokin fırtınası tedavisi, genellikle inflamasyonu azaltmak için kortikosteroidler gibi anti-enflamatuar ilaçlar kullanılarak yapılır. Ayrıca, immünoglobulinler ve plazma tedavisi gibi bazı diğer tedavi yöntemleri de kullanılabilir.

Sitokin fırtınaları, ciddi bir durum olabilir ve zamanında tedavi edilmesi önemlidir. Eğer yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı veya nefes darlığı gibi semptomlarınız varsa, bir sağlık uzmanına başvurmanız önerilir.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.

Başarı Hikayelerimiz

Sağlıklı yaşam yolculuğunda onlar başardı şimdi sıra sende.

2 milyon

Aylık Uygulama İçi Etkinlik

265 bin

Kayıtlı Üye

4.9 / 5

Uygulama Puanı

2 bin

Uygulama Yorumu

Diyetisyenlerden
Birebir Online Hizmet Al!

Mekan ve zaman sınırlarına takılmadan seni alanında uzman isimlerle en kolay ve hızlı yoldan buluşturuyoruz.Artık diyetisyeninden kolayca randevu alabilir ve görüşmelerinin tamamını uygulama üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsin.

Dilediğin yerden diyetisyenine ulaşırsın.

Mesaj seçeneği ile sorularını sorarsın.

Sana özel diyet programına erişirsin.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanırsın.

İster görüntülü ister sesli konuşursun.

Bütçene en uygun paketi seçersin.

Diyetisyen kontrolünde zayıflarsın.

Kolayca randevu oluşturursun.

Sağlık Uzmanlarından Birebir Online Hizmet Al!