Sezgisel beslenme nedir?

Sezgisel beslenme, bireylerin doğal açlık ve tokluk sinyallerine dayanarak yemek yeme davranışlarını düzenlemelerine olanak tanıyan bir beslenme yaklaşımıdır. Bu yaklaşım, diyet yapmak yerine, kişilerin bedenlerine güvenmelerini ve yiyecekleri keyif alarak yemelerini teşvik eder.

Sezgisel beslenme, kişilerin yeme alışkanlıklarını değiştirmelerine yardımcı olur ve bedenlerine ihtiyaç duydukları besinleri daha dengeli bir şekilde almalarını sağlar. Bu yaklaşım ayrıca, kilo kaybı ve sağlıklı bir yaşam tarzı için kalıcı bir çözüm sunar.

Sezgisel beslenme, yemek yeme davranışlarını fark etme, hissetme ve anlama üzerine odaklanır. Kişilerin yemek yeme sıklığı, porsiyon boyutu ve yemek seçimleri gibi faktörleri fark etmeleri ve doğal açlık ve tokluk sinyallerine göre hareket etmeleri öğretilir.

Bu yaklaşımın temel prensipleri arasında açlık ve tokluk hissini anlama, yiyecekleri keyif alarak yeme, diyet yapmak yerine bedenin doğal sinyallerine güvenme ve besin seçimlerini bedenin ihtiyaçlarına göre yapma yer alır.

Sezgisel beslenme, uzun vadeli bir yaklaşım olmasına rağmen, kişilerin yaşam kalitesini artırmaya ve sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olabilir.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.

Başarı Hikayelerimiz

Sağlıklı yaşam yolculuğunda onlar başardı şimdi sıra sende.

2 milyon

Aylık Uygulama İçi Etkinlik

265 bin

Kayıtlı Üye

4.9 / 5

Uygulama Puanı

2 bin

Uygulama Yorumu

Diyetisyenlerden
Birebir Online Hizmet Al!

Mekan ve zaman sınırlarına takılmadan seni alanında uzman isimlerle en kolay ve hızlı yoldan buluşturuyoruz.Artık diyetisyeninden kolayca randevu alabilir ve görüşmelerinin tamamını uygulama üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsin.

Dilediğin yerden diyetisyenine ulaşırsın.

Mesaj seçeneği ile sorularını sorarsın.

Sana özel diyet programına erişirsin.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanırsın.

İster görüntülü ister sesli konuşursun.

Bütçene en uygun paketi seçersin.

Diyetisyen kontrolünde zayıflarsın.

Kolayca randevu oluşturursun.

Sağlık Uzmanlarından Birebir Online Hizmet Al!