SORU

A*****

Selamlar. Vücut geliştirme ile uğraşıyorum yaklaşık 3.5 senedir. Şu sıralar sık sık hastalanıyorum ve 4 kilo verdim.78 den 74 e düştüm. 1.82 boyum var ve 85 kilo olmayı hedefliyorum. Günlük almam kalori miktarını hesaplamam gerekiyor. Kullandığım uygulama 2300 cal gösterdi ama yeterli olacağını sanmıyorum. Günüm çok aktif geçiyor. Günlük kaç kalori almam gerekiyor makrom mikron nasıl olmalı yardımcı olurmusunuz? Şimdiden teşekkürler.

1

CEVAP 1

a**** n*******

Günde kaç kalori yaktığının bir ölçüsü olan Toplam Günlük Enerji Harcamanızı öğrenmek için TDEE hesaplayıcısını kullan. Bu kalori hesaplayıcı aynı zamanda BMI, BMR, makrolar ve diğer birçok faydalı istatistiği de gösterecektir. Ben de kas kütlemi artırmak için bir ara tdeecalculator.net sitesinden denemiştim. Senin hedefin bulk ise ve kilo alımını kastan istiyorsan yaklaşık 3000 cal, 240 g protein, 125 g yağ, 280 g karb çıkıyor. Yine de kendin hesapla, bu sadece genelleme.

1

CEVAP 2

H******

Merhaba, vücut geliştirme sporuyla uğraşan bir kişi olarak kalori ihtiyacınız diğer kişilere göre daha fazla olabilir. Ancak günlük aktiviteleriniz de önemli bir faktördür ve bunu da hesaba katmak gerekir. 2300 kalori günlük bir ihtiyacı karşılayabilir, ancak sizin için yeterli olmayabilir. Hedefiniz 85 kilo olduğundan, günlük kalori ihtiyacınızı 2500 ila 3000 arasında tutabilirsiniz. Makro ve mikron besinlerin dağılımı ise kişiden kişiye değişebilmektedir. Bir diyetisyenle görüşmenizi öneririm. Genel olarak protein alımınızın vücut ağırlığınıza göre ayarlamalısınız. Karbonhidrat ve yağ alımınızı ise hedeflediğiniz kalori sayısına göre ayarlayabilirsiniz. Genel bir öneri olarak, protein alımınızı günlük 1,5-2 gram aralığında tutmanız, karbonhidrat ve yağ alımınızda da dengeli bir dağılım yapmanızı tavsiye ederim. Bununla birlikte, dengeli beslenme alışkanlığı ve sağlıklı yaşam tarzı için egzersizle birlikte bol bol su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

0