Regl (Adet) Geciktirici Hap Nedir? Nasıl Kullanılır? Zararları Nelerdir?

Regl (Adet) Geciktirici Hap Nedir? Nasıl Kullanılır? Zararları Nelerdir?

Regl (Adet) Geciktirici Hap Nedir?

Regl (adet) geciktirici hap, adet döngüsünü geçici olarak ertelemek için kullanılan bir ilaçtır. Genellikle bir progesteron türevi olan noretisteron içerir. Bu ilaç, vücuttaki progesteron seviyesini yüksek tutarak regl döneminin başlamasını engeller.

Regl (Adet) Geciktirici Hap Nasıl Kullanılır?

İlaca regl olmadan 2-3 gün önce başlamak ve regl olmak istenilen süreye kadar kullanmak gerekmektedir. Regl geciktirici hapların kullanım sıklığı ilaçtan ilaca farklılık gösterebilir. Ancak çoğu regl geciktirici hapı günde 3 defa kullanmak gerekiyor. Uzmanlar ise regl döngüsünün en fazla 10 gün geciktirilmesi gerektiğini aksi halde regl düzensizliği yaşanabileceğini belirtiyor. Genellikle hapın alınmasının durdurulmasından sonraki 2-3 gün içerisinde ise adet kanaması başlar.

Regl (Adet) Geciktirici Haplar Zararlı Mı?

Geciktirici haplar kısa süreli kullanımlarda güvenli olsa da mide bulantısı, baş ağrısı, kilo alımı, şişkinlik gibi yan etkilere sebep olabiliyor. Hep kullanımından sonraki adet kanamasının normalden fazla ve daha ağrılı olması da sıklıkla karşılaşılan yan etkiler arasında sayılabilir. Ayrıca birçok hormon ilacı gibi regl geciktirici haplar da kan pıhtılaşması riskini artırabilir, bu da özellikle sigara içenler ve 35 yaşın üzerindeki kadınlar için bir risk oluşturabilir.

Regl (Adet) Geciktirici Hapları Tüm Kadınlar Kullanabilir Mi?

Adet geciktirici hapları; ailesinde kanser öyküsü bulunan, emziren, gebelik şüphesi, meme kanseri ve anormal kanaması olan kadınların kullanmaları sakıncalıdır.

Hatırlatma: Her kadının bedeni, hormonal dengesi, regli birbirinden farklı. Bu yüzden regl geciktirici haplar gibi hormon ilaçlarına mutlaka bir doktora danışılarak başlanmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.

Başarı Hikayelerimiz

Sağlıklı yaşam yolculuğunda onlar başardı şimdi sıra sende.

2 milyon

Aylık Uygulama İçi Etkinlik

265 bin

Kayıtlı Üye

4.9 / 5

Uygulama Puanı

2 bin

Uygulama Yorumu

Psikologlardan
Birebir Online Hizmet Al!

Mekan ve zaman sınırlarına takılmadan seni alanında uzman isimlerle en kolay ve hızlı yoldan buluşturuyoruz.Artık psikoloğundan kolayca randevu alabilir ve görüşmelerinin tamamını uygulama üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsin.

Dilediğin yerden psikoloğuna ulaşırsın.

Görüntülü olarak seanslarını gerçekleştirirsin

Sana özel hazırlanmış terapi planı ile ilerlersin.

Bildirimler sayesinde seansını kaçırmazsın.

Mesaj seçeneğiyle sorularını hızlıca sorarsın.

Psikoloğun yaşam kaliteni arttıracak alışkanlıklar edinirsin.

Bütçene en uygun paketi belirlersin.

Yaşam kaliteni arttırırsın.

Kolayca randevu oluşturursun.

Daha güçlü ve özgüvenli hissetmek için ilk adımları atarsın.

Sağlık Uzmanlarından Birebir Online Hizmet Al!