Regl renginiz size ne anlatmaya çalışıyor?

Regl renginiz size ne anlatmaya çalışıyor?

Bir regl döneminde regl kanımızı; parlak kırmızı, koyu kırmızı, pembe gibi birden fazla renkte görüyor olabiliriz. Bu çok normal olabileceği gibi bazen bazı hastalık ve/veya enfeksiyonların da habercisi olabiliyor. Gelin bu renklerin anlamlarına birlikte bakalım.


 • Parlak Kırmızı
  Parlak kırmızı kanla genelde reglin yoğun olduğu günlerde karşılaşırız. Rahimde beklemeyen ve tüm şiddetiyle akan kan oksitlenmeye fırsat bulamaz ve parlak kırmızı renkle kendini gösterir. Reglin son günlerine doğru ise bu renk koyulaşır, daha koyu kırmızımsı hatta bazen siyaha çalan bir renge dönüşür. Bu sebeple parlak kırmızı regl kanı genelde sağlıklı regl kanaması olarak nitelendirilir.


 • Koyu Kırmızı
  Koyu kırmızı kanla ile genelde reglin son günlerinde karşılaşırız. Bunun sebebi; regl kanının rahimde daha uzun süre beklemesi ve oksitlenmesidir. Ancak; koyu kırmızı, kahverengimsi kanla implantasyon döneminde de karşılaşabiliriz. İmplantasyon kanaması kısaca, hamilelik döneminde yaşanan kanamadır. Döllenmiş yumurta rahmin iç yüzeyine (endometrium) yerleştikten sonra, bazen hafif bir kanama veya lekelenmeye sebebiyet verebilir. Regl dönemi dışında karşılaşılan koyu kırmızı kanama hamilelik habercisi olabilir.


 • Pembe
  Pembe kan birçok farklı sebeple karşımıza çıkabiliyor. Hafif regl dönemi geçiren kadınlarda regl kanı pembe olabileceği gibi östrojen seviyesindeki düşüş de pembe regl kanına sebep olabiliyor. Ayrıca regl kanına servikal sıvının karışması da kanın pembeleşmesine yol açabilir. Senin regl kanının pembe olma sebebini öğrenmek içinse bir uzmana danışabilirsin.


 • Turuncu
  Turuncu kan, pembe kanda olduğu gibi regl kanına servikal sıvının karışmasıyla meydana gelmiş olabilir. Ancak çeşitli vajinal enfeksiyonlar da turuncu regl kanına sebep olabiliyor. Özellikle; vajina içindeki mikroorganizmaların dengesizliği sonucu oluşan vajinal enfeksiyon vajinoz veya Trichomonas vaginalis adlı bir parazitin neden olduğu, cinsel yolla bulaşan trikomonyaz enfeksiyonu turuncu regl kanamasına neden olabilir. Bu yüzden turuncu regl kanı ile karşılaşınca her ihtimale karşı bir uzmana danışmak en sağlıklısı!

 • Gri
  Gri regl kanı ise maalesef direkt olarak vajinal hastalıklarla (enfeksiyon gibi) ilişkilendirilmektedir. Eğer regl döneminde grimsi bir kanama ile karşılaştıysan vakit kaybetmeden bir uzmana görünmende fayda var.

Belirtmekte fayda var ki; reglin süresi, yoğunluğu, rengi her kadında farklı olabilir ve bu durum her zaman kötüye işaret değildir. Ancak sağlığımıza gerekli değeri vermeliyiz. Bu yüzden sadece olağan dışı bir durumla karşılaştığımızda değil; belirli periyotlarda (6 ay) bir uzmana görünmek çok önemli.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.

Başarı Hikayelerimiz

Sağlıklı yaşam yolculuğunda onlar başardı şimdi sıra sende.

2 milyon

Aylık Uygulama İçi Etkinlik

265 bin

Kayıtlı Üye

4.9 / 5

Uygulama Puanı

2 bin

Uygulama Yorumu

Psikologlardan
Birebir Online Hizmet Al!

Mekan ve zaman sınırlarına takılmadan seni alanında uzman isimlerle en kolay ve hızlı yoldan buluşturuyoruz.Artık psikoloğundan kolayca randevu alabilir ve görüşmelerinin tamamını uygulama üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsin.

Dilediğin yerden psikoloğuna ulaşırsın.

Görüntülü olarak seanslarını gerçekleştirirsin

Sana özel hazırlanmış terapi planı ile ilerlersin.

Bildirimler sayesinde seansını kaçırmazsın.

Mesaj seçeneğiyle sorularını hızlıca sorarsın.

Psikoloğun yaşam kaliteni arttıracak alışkanlıklar edinirsin.

Bütçene en uygun paketi belirlersin.

Yaşam kaliteni arttırırsın.

Kolayca randevu oluşturursun.

Daha güçlü ve özgüvenli hissetmek için ilk adımları atarsın.

Sağlık Uzmanlarından Birebir Online Hizmet Al!