Polikistik Over Sendromunda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Polikistik Over Sendromunda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Diyetisyen Meltem Işık

Polikistik over sendromu, kadınlarda yüksek hormon seviyelerine sahip olduğu bir durumdur. Hormonlardaki bu artışın bir sonucu olarak aşağıdakiler dahil birçok sorun meydana gelebilir;

- Menstrüel düzensizlikler 

- Kısırlık

- Akne ve kıllanma gibi cilt sorunları

- Yumurtalıklarda kist

PCOS ile yaşayan kadınların yüzde 33 ila 83’ü aşırı kilolu veya obezitiye sahiptir. PCOS’lu kişilerde diyetlerinde ve yaşam tarzlarında değişikliklerle semptomlarını yönetebildiklerini ve diğer sağlık sorunlarını riskini azaltabilirler. 

Kişilerde genellikle normal insülin seviyelerinden daha yüksek insülin seviyesi görünür. İnsülin pankreasta üretilen bir hormondur. Vücuttaki hücrelerin şekeri enerjiye dönüştürmesinde yardımcı olur. 

Yeterince insülin üretmezseniz, kan şekeri seviyeleriniz yükselebilir. Bu, insülin direnciniz varsa da olabilir , yani ürettiğiniz insülini etkili bir şekilde kullanamazsınız.

İnsülin direnciniz varsa, vücudunuz kan şekeri seviyenizi normal tutmak için yüksek seviyelerde insülin pompalamaya çalışabilir. Çok yüksek insülin seviyeleri, yumurtalıklarınızın testosteron gibi daha fazla androjen üretmesine neden olabilir .

İnsülin direnci, daha yüksek bir vücut kitle indeksine sahip olmaktan da kaynaklanabilir . İnsülin direnci kilo vermeyi zorlaştırabilir, bu nedenle PCOS'lu insanlar bu sorunu sıklıkla yaşarlar.

Nişastalı ve şekerli yiyecekler gibi rafine karbonhidratlarda yüksek bir diyet , insülin direncini ve dolayısıyla kilo kaybını yönetmeyi daha zor hale getirebilir.

Yüksek lifli gıdalar, sindirimi yavaşlatarak ve şekerin kan üzerindeki etkisini azaltarak insülin direnciyle savaşır. Yüksek lifli gıdalar nelerdir;

- Brokoli, karnabahar, bürüksel lahanası

- Kırmızı yaprak marul

- Roka

- Yeşil ve kırmızı biber

- Fasulye ve mercimek

- Badem

- Çilek

- Tatlı patatesler

- Kabak

Polikistik Over ve İnsülin Direnci

İnsülin direncine bağlı olarak PCOS’lu kadınlarda kilo vermek zorlaşır. Danışanlardan PCOS’a sahip oldukları için karamsarlık ve eğer kilo vermesi gerekiyorsa bu kiloları veremeyeceğine dair karamsarlık olabilir. Fakat doğru tedaviyle kilo vermekte başarıya ulaşılır. Kiloda %5 azaltmak bile hastalık tanılarında farkında olabilecek değişikliklere sebep olur. İnsülin direnci ve testesteron düzeylerini azaltır.