Obezitede Beslenme

Obezitede Beslenme

Çağın hastalığı olarak bilinen obezite, hemen her yaştan bireyin savaşmak durumunda kaldığı bir hastalıktır. Bu durumu hastalık olarak kabul etmeyip, kalan ömürlerine obez olarak devam edenleri düşündüğümüzde aslında eğitim alanında da oldukça yetersiz kalmışız diyoruz. Eğitimsiz kişilerin bilinçsizce beslenmeleri ve çocuklarını da aynı bilinçsizlikle beslemeleri neticesinde maalesef ki obezite denilen bir hastalık meydana gelmektedir. Aşırı kiloyu da aşan bu durumdan şikayetçi olanların beslenme ve diyet uzmanlarından destek aldıkları görülmektedir. Obezite ile mücadelede Askipo beslenme uzmanlarımız ile yapacağın ücretsiz ön görüşme ile birlikte uzmanlarımız sana gerekli desteği sağlamaktadırlar.

Obezitede Beslenme Düzeninin Kilo Kontrolü Üzerindeki Etkileri

Obezite hastalarının yeni bir beslenme düzenine ayak uydurmaları bazen zaman alsa da başarıyı yakalayanlar da mevcut. Burada önemli olan beslenme düzeninden bile önce bireyin kilo vermede azimli ve istekli olmasıdır. Obezite ile mücadele ediyorsan ya da mücadele etmek isteyen bir yakının var ise uzmanlarımızın desteği ile problemlerine çözüm bulabileceklerini tüm içtenliğimizle dile getirmek isteriz. Obezitede beslenme düzeni, tam olarak oturtulması halinde kilo verme konusunda da büyük bir etkiye sahiptir. Eski beslenme alışkanlıklarından kurtulmanın yanı sıra; egzersiz, bol su tüketimi, doğru ve bilinçli bir beslenme stratejisi sayesinde sen de obeziteden kurtulabilirsin. Obezite kişiye hastalık bakımından birçok olumsuzluk yaratmaktadır. Bu olumsuzluklar; diyabet, kalp ve damar rahatsızlıkları ve hareketsiz bir yaşamın neticesi olarak vücutta iyileşmek bilmeyen yaralardır. Kilo kontrolü sağladıkça ve obezite sınırını aşağılara doğru çektikçe mutlu bir yaşamın seni beklediğini aklından çıkarmamalısın. 

Obezite Hastalarının Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır?

Obezitede beslenme nasıl olmalı? Sorusunu yanıtlamadan önce, sağlıklı eslenmenin Askipo beslenme ve diyet uzmanları aracılığı ile planlanması halinde, kendi kendine mücadeleden daha fazla fayda sağlayacağını bilmeni isteriz. Sağlıklı her bireyde olduğu gibi obezite hastalarının da hazır paketli gıdalardan uzak durması gerektiğini söylemekte fayda var. Stresten uzak bir yaşam, yemek yeme isteğini törpüleyecektir. Yüksek kalorilere sahip besinleri alışveriş listesinden çıkarmak da beslenme düzenine adapte olman için son derece önemli. Akşam yemek saatini maksimum 20;00 olarak belirlemeli ve bu saatten sonra hiçbir besin almamalısın. Obezite ile mücadelede beslenme kadar önemli olan bol su tüketimi ve harekettir.

Obeziteden Kurtulmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Obeziteden kurtulmanın püf noktalarını bilirsen ve bildiklerini uygularsan kurtulmaman için hiçbir sebep kalmaz. Günlük hayatında sabahtan akşama kadar tükettiğin besinleri gruplayarak işe başlayabilirsin. En fazla tükettiğin besinleri ve daha az tükettiğin besinleri not etmelisin. Nerde hata yaptığının farkına varman için ön koşul yazmaktır. Egzersiz yapıyor musun, yürüyüş yapıyor musun, merdiven çıkarken asansör kullanıyor musun, yeterli düzeyde su tüketiyor musun, sana ikram edilen her besini alıp yiyor musun, gıda alışverişine çıktığında her zaman aç olduğun saat dilimlerini mi seçiyorsun? Tüm bu soruların cevabını beslenme uzmanlarımıza verdiğinde uzmanlarımız senin için doğru ve disiplinli bir beslenme düzeni sunacaktır. Dolayısı ile sana verilen püf noktalara özen gösterip, beslenme ve egzersiz programına uyum sağlarsan rahatlıkla kilo verebileceksin.

Obezite Nasıl Önlenir?

Obezite nasıl önlenir? Sorusu da diyetisyenlerimizin en çok cevapladığı sorulardan biridir. Obezite seviyesine ulaşmadan, kilo almaya başladıktan sonra obeziteyi önlemek için yapılması gerekenleri uzman görüşü ile uygulamanı tavsiye ediyoruz. Uzmanlarımız fazla kilolarınla savaşırken seni yalnız bırakmayacak, obezite hastası olmadan gerekli kilo kontrolleri ile sağlıklı yaşamına geri döndürecektir. Obeziteyi önlemedeki altın kuralın, hareketli bir yaşam ve sağlıklı beslenmeden geçtiğini de bu noktada hatırlatmalıyız.

Obeziteye Sebep Olan Beslenme Hataları Nelerdir?

Hayatta hiç kimse obez olmak için aşırı beslenmez. Aşırı ve hatalı beslendiği için obez olur. Örneğin, masa başı bir işte çalışıyorsan ya da çalışma hayatında değil de ev yaşamı içerisindeysen bilgisayar ve televizyon karşısında sürekli atıştırma halinde olmamalısın. Akşam yemeği saatinden sonra yeme içme alışkanlıklarına son vermelisin. Günlük alman gereken kalori miktarının üzerinde besin tüketiminde bulunmamalısın. Asitli içeceklerden uzak durmalı, günlük olarak vücudunun ihtiyacı olan su tüketiminde dikkatli olmalısın. Bu hataları yapmaman halinde obezite gibi bir sorunla da uğraşmak durumunda kalmazsın.

Obezitede Beslenme Uzmanı Desteğinin Önemi Nedir?

Hiçbir obezite hastası belirli bir disipline girmeden obezite ile mücadele edemez. Tek başına uygulanan sağlıksız diyetler kilo vermekten çok kilo alımını arttırır. Bu sebeple obezite üzerine uzmanlığı olan, başarılı diyetisyenlerimiz ile görüşme sağlamanın sağlığın açısından atacağın en doğru adım olacağını unutmamalısın.

Obezitede Kişiye Özel Beslenme Programı Nasıl Olmalı?

Kilo kontrolü için beslenme ve diyet uzmanlarımız ile görüştüğünde kilo, boy, yaş, cinsiyet faktörlerine göre nasıl ki bir beslenme programı uygulanıyor ise, obezite hastaları için de aynı kriterlere göre kişiye özel beslenme programları yapılmaktadır. Yapılan programlara uyum sağlanmasının kontrolü açısından beslenme uzmanlarımız ile olan randevularını da aksatmamalısın. Sana özel hazırlanan beslenme ve egzersiz programlarına uyum sağladığın sürece sen de obezite hastası olmaktan kurtulma şansı elde edebilirsin. Beslenme uzmanlarımıza ulaşmak için mobil uygulamamızı indirebilir, ücretsiz ön görüşme randevusu talep edebilir ve obezite hastası olduğunu belirterek acil destek almak istediğini söyleyebilirsin. Uzmanlarımız en kısa sürede seninle iletişim kurarak hayatına yeni bir yön vermende en büyük destekçin olmaya hazır.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.