SORU

S****

Merhaba, vegan beslenme hamilelikte bebeği fiziksel ve bilişsel olarak olumsuz etkiler mi bu vitaminlerle önlenebilir mi?

4

UZMAN CEVABI

Diyetisyen Melike Nur Özen

Şöyle ki vegan beslenen gebelerde protein, omega-3, demir, kalsiyum, çinko, B12 ve selenyum gibi vitamin ve minerallerin yetersiz alınma durumu söz konusu olabilmektedir. Bunlar da bebeğin bilişsel ve fiziksel gelişimi için oldukça önemli vitamin ve mineraller. Tabii bu vegan gebelerin bebekleri ve kendilerinin sağlıksız olacağı anlamına gelmemektedir. Vegan beslenseniz de gayet sağlıklı bir süreç geçirebilirsiniz. Fakat bu süreçte kesinlikle bir diyetisyen eşliğinde ilerlemenizi tavsiye ederim.

2

CEVAP 1

B***

Merhaba, Vegan beslenme hamilelikte bebeği fiziksel ve bilişsel olarak olumsuz etkileyebilir. Ancak bu durum vitamin eksikliklerinden kaynaklı olabilir. Vegan beslenme hamilelikte de uygulanabilir ancak dikkatli bir şekilde planlanmalıdır. Bu durumda özellikle B12 vitamini, demir, kalsiyum, D vitaminine dikkat edilmelidir. B12 vitamininin alımı için takviye kullanmak veya B12 vitamini açısından zengin gıdalar tüketmek gerekmektedir. Demir için ise yeşil yapraklı sebzeler tüketilebilir veya demir takviyesi önerilebilir. Kalsiyum ve D vitamini için ise soya sütü, tofu gibi ürünler ve güneş ışığı alımına dikkat edilmesi önerilir. Unutulmamalıdır ki, hamilelik dönemi sağlıklı bir beslenme programı gerektirir. Bu nedenle vegan beslenirken de besin çeşitliliğine dikkat edilmeli ve eksikliklerin giderilmesi için gerekli önlemler alınmalıdır. İstenirse bu konuda bir diyetisyenden destek alınabilir.

0