SORU

Y******* Y***

Merhaba ben midemden rahatsızım yemek çok yiyemiyorum 167 boyunda 45 kiloyum spor yapmak istiyorum fakat vücudum çok halsiz ne yapmam lazım nasıl sağlıklı kilo alabilirim?

0

CEVAP 1

E**** a***

rahatsızlığınız ile ilgili ayrıntı vermemişsiniz ancak yükte hafif pahada ağır olan ürünler tüketerek kilo alabilirsiniz mide rahatsızlığınız ne yazıkki sağlıklı kilo alma sürecinizi zaman problemi yaratarak sabote edecektir.

0

CEVAP 2

M*****

Merhaba, öncelikle midenizdeki rahatsızlık nedeniyle bir doktora danışmanızı öneririm. Yemeklerinizi sindirmekte zorlanıyorsanız, daha sık ve küçük öğünler tüketebilirsiniz. Ayrıca, yemeklerinizi iyice çiğneyerek sindirim sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. Spor yaparken vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılayacak besinleri düzenli ve yeterli miktarda tüketmelisiniz. Protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağlardan zengin bir beslenme programı takip ederek vücudunuzun gereksinimlerini karşılayabilirsiniz. Ayrıca halsizliğinizi gidermek için yeterli uyku ve dinlenme önemlidir. Stres seviyenizi de düşürmek vücudunuzun dinlenmesine yardımcı olabilir. Kilo almak için ise, sağlıklı ve kalorisi yüksek gıdalar seçebilirsiniz. Fakat bunları da dengeli bir şekilde tüketmelisiniz, aşırıya kaçmadan. Özellikle egzersiz yaparken protein tüketimine özen göstermek, kas kütlenizin artmasına yardımcı olacaktır. Ancak unutmayın, kilo almak için de sağlıklı beslenmek önemlidir. Fast food ve şekerli gıdalar gibi sağlıksız seçeneklerle kilo almak, sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Diyetisyen veya beslenme uzmanı ile çalışarak size özel bir beslenme programı hazırlatabilirsiniz.

0