Kilo Verirken Deriniz Sarkmasın!

Kilo Verirken Deriniz Sarkmasın!

Diyetisyen Onur Habat

Çeşitli yerlerde çok kilo vermiş ama derileri sarkmış kişilerin fotoğraflarını görmüşüzdür. Bundan dolayı haklı olarak kilo verme sürecine başlamadan önce bu konu endişelenmemize sebep olur. ''Acaba kilo verdikten sonra benim vücudum da böyle mi görünecek?'' diye düşünürüz. 

Kilo vermek önemlidir, ancak daha önemli olan şey o kiloyu sağlıklı ve güzel bir şekilde verebilmektir. Kiloyu verdikten sonra hoş, estetik görünen bir bedene kavuşmak isteriz. Bunu sağlamak için kilo verme sürecindeki deri deformasyonunu minumumda tutmalıyız. 

Deri deformasyonunu minumumda tutmanızı sağlayacak en önemli 3 tüyoyu sizlerle paylaşıyorum.

1. Kısa Zamanda Fazla Kilo Vermeyin

Kısa zamanda fazla kilo verme düşüncesinde olmayın. Eğer kısa bir zaman diliminde çok fazla kilo verirseniz cildiniz azalan vücut yüzey alanınıza tam olarak adapte olamaz ve bu sebeple sarkmalar meydana gelir. Ama vermeyi hedeflediğiniz kiloyu zamana yayarak verdiğinizde, bu hacimsel küçülmeye deriniz de adapte olarak ilerleyeceğinizden dolayı sarkma olmayacaktır.

Ayda ortalama olarak 5 kilogram vermek idealdir. Çok yüksek vücut ağırlığında bu rakamın biraz üstü de makul görülse de, ortalama hesaplandığında yine bu rakamın civarında olmak en uygunu olacaktır.

2. Kaslarınızı Çalıştırın

Kilo verme sürecinde kardiyo denilen egzersizlere ilave olarak, kaslarınızı çalıştıran egzersizler de yapın. Eğer yapmazsanız kaybettiğiniz yağ hacmine ilave olarak, kas hacmi de kaybedersiniz ve bu da derinin adapte olmayacağı kadar çok hacim kaybı anlamına gelir. Bunun sonucunda da deri sarkması görülür. Kasları çalıştıran egzersizleri de yaptığınızda ise; sadece yağ kaybeder, bunun sonucunda geriye sıkı bir beden kalmış olur.

3. Yeterince Protein Tüketin

Kilo verme sürecini sadece katabolik (yıkıcı) bir süreç olarak görmeyin. Bu süreçte de vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işlemeye devam edebilmesi için anabolik (yapıcı) reaksiyonlar devam etmektedir. Enzim ve hormon sentezi, hücre yenilenmesi vs gibi olaylar vücudumuzda sürekli gerçekleşmekte. Bu sebeple, kalori alımımız sınırlı da olsa, besleyici besin öğelerinin tüketimini ihmal etmemeliyiz. Yapıcı onarıcı olarak bilinen proteinler bu açıdan önemli. Onarılması gereken deri dokularını onararak deri deformasyonuna engel olacaktır.

Deri sarkma sorunu olmaması için en önemli 3 maddeyi konuştuk. Bunlara ilave olarak 2 bonus önerim daha olacak.

BİR: Yeterince C VİTAMİNİ Tüketin; C Vitamini, çalışmalarla da gösterildiği gibi, deri sağlığıyla ilişkilendirilen bir vitamin. Diri ve ışıl ışıl bir cilt için C Vitaminini ihmal etmeyin. C Vitamininin en iyi kaynakları; yeşil biber ve potakal, mandalina gibi turunçgillerdir.

İKİ: Bol Miktarda SU İçin; Alınan protein, vitamin, mineral gibi besin öğelerinin vücutta en efektif şekilde kullanılabilmesi için, damarlarda kan akışkanlığının istenen seviyede olabilmesi ve bu sayede en yüzeydeki hücrelerin bile yeterince beslenebilmesi için ve daha birçok faydası için su içimi çok önemli. Günde yaklaşık 2,5 litre su içmeye özen gösterin.

Kilo verme sürecinizde bu önerilerimi dikkate aldığınızda deri sarkıklığı problemi yaşamayacaksınız. Deriniz, azalan yağ hacminize hızla adapte olacak, bedeninizi sararak gergin ve güzel görünecek.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.