×

Kilo Verirken Deriniz Sarkmasın!

Diyetisyen Onur Habat

15 Ağustos 2020

Kilo Verirken Deriniz Sarkmasın!

Çeşitli yerlerde çok kilo vermiş ama derileri sarkmış kişilerin fotoğraflarını görmüşüzdür. Bundan dolayı haklı olarak kilo verme sürecine başlamadan önce bu konu endişelenmemize sebep olur. ''Acaba kilo verdikten sonra benim vücudum da böyle mi görünecek?'' diye düşünürüz. 

Kilo vermek önemlidir, ancak daha önemli olan şey o kiloyu sağlıklı ve güzel bir şekilde verebilmektir. Kiloyu verdikten sonra hoş, estetik görünen bir bedene kavuşmak isteriz. Bunu sağlamak için kilo verme sürecindeki deri deformasyonunu minumumda tutmalıyız. 

Deri deformasyonunu minumumda tutmanızı sağlayacak en önemli 3 tüyoyu sizlerle paylaşıyorum.

1. Kısa Zamanda Fazla Kilo Vermeyin

Kısa zamanda fazla kilo verme düşüncesinde olmayın. Eğer kısa bir zaman diliminde çok fazla kilo verirseniz cildiniz azalan vücut yüzey alanınıza tam olarak adapte olamaz ve bu sebeple sarkmalar meydana gelir. Ama vermeyi hedeflediğiniz kiloyu zamana yayarak verdiğinizde, bu hacimsel küçülmeye deriniz de adapte olarak ilerleyeceğinizden dolayı sarkma olmayacaktır.

Ayda ortalama olarak 5 kilogram vermek idealdir. Çok yüksek vücut ağırlığında bu rakamın biraz üstü de makul görülse de, ortalama hesaplandığında yine bu rakamın civarında olmak en uygunu olacaktır.

2. Kaslarınızı Çalıştırın

Kilo verme sürecinde kardiyo denilen egzersizlere ilave olarak, kaslarınızı çalıştıran egzersizler de yapın. Eğer yapmazsanız kaybettiğiniz yağ hacmine ilave olarak, kas hacmi de kaybedersiniz ve bu da derinin adapte olmayacağı kadar çok hacim kaybı anlamına gelir. Bunun sonucunda da deri sarkması görülür. Kasları çalıştıran egzersizleri de yaptığınızda ise; sadece yağ kaybeder, bunun sonucunda geriye sıkı bir beden kalmış olur.

3. Yeterince Protein Tüketin

Kilo verme sürecini sadece katabolik (yıkıcı) bir süreç olarak görmeyin. Bu süreçte de vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işlemeye devam edebilmesi için anabolik (yapıcı) reaksiyonlar devam etmektedir. Enzim ve hormon sentezi, hücre yenilenmesi vs gibi olaylar vücudumuzda sürekli gerçekleşmekte. Bu sebeple, kalori alımımız sınırlı da olsa, besleyici besin öğelerinin tüketimini ihmal etmemeliyiz. Yapıcı onarıcı olarak bilinen proteinler bu açıdan önemli. Onarılması gereken deri dokularını onararak deri deformasyonuna engel olacaktır.

Deri sarkma sorunu olmaması için en önemli 3 maddeyi konuştuk. Bunlara ilave olarak 2 bonus önerim daha olacak.

BİR: Yeterince C VİTAMİNİ Tüketin; C Vitamini, çalışmalarla da gösterildiği gibi, deri sağlığıyla ilişkilendirilen bir vitamin. Diri ve ışıl ışıl bir cilt için C Vitaminini ihmal etmeyin. C Vitamininin en iyi kaynakları; yeşil biber ve potakal, mandalina gibi turunçgillerdir.

İKİ: Bol Miktarda SU İçin; Alınan protein, vitamin, mineral gibi besin öğelerinin vücutta en efektif şekilde kullanılabilmesi için, damarlarda kan akışkanlığının istenen seviyede olabilmesi ve bu sayede en yüzeydeki hücrelerin bile yeterince beslenebilmesi için ve daha birçok faydası için su içimi çok önemli. Günde yaklaşık 2,5 litre su içmeye özen gösterin.

Kilo verme sürecinizde bu önerilerimi dikkate aldığınızda deri sarkıklığı problemi yaşamayacaksınız. Deriniz, azalan yağ hacminize hızla adapte olacak, bedeninizi sararak gergin ve güzel görünecek.

Makaleyi paylaş:
DİYETİSYENLERİMİZ

Alanında uzman online diyetisyenler Askipo'da

Bir Türlü Kilo Veremiyorum

Bir Türlü Kilo Veremiyorum

‘’Bir türlü kilo veremiyorum’’ diyenlerden misiniz? Eğer öyleyse yalnız değilsiniz. Kilo verme hedefi olan birçok kişi çeşitli çabalarına rağmen ya hi...

Diyetisyen Onur Habat

29 Eylül 2020

Kola mı diyet kola mı?

Kola mı diyet kola mı?

Kola mı diyet kola mı? Bu sağlıklı beslenmek isteyen fakat aynı zamanda kola içmekten de vazgeçemeyen birçok kişinin aklına takılan bir soru. Hangisin...

Diyetisyen Tuğçe Çakır

14 Ağustos 2020

Kilo Vermek İsteyenlere 5 Önemli Tavsiye!

Kilo Vermek İsteyenlere 5 Önemli Tavsiye!

Bilindiği gibi, kilo vermek için doğru beslenmek ve fiziksel olarak aktif olmak gerekir. Bunlara ilave olarak, bu süreci başarıyla tamamlayabilmek içi...

Diyetisyen Onur Habat

27 Haziran 2020

Askipo'yla sana uygun
diyetisyeni bulmak çok kolay

  • Hemen üye ol
  • Diyetisyenini bul
  • Görüşmeye başla

Askipo'yla diyetisyeninden kolayca randevu alabilir, online diyet yapabilir, diyetisyenin yaptığı menüleri Askipo üzerinden takip edebilirsin.

HEMEN ÜYE OL
Online Diyet Diyetisyenle Görüşmeye başla