Kekik Çayı Faydaları

Kekik Çayı Faydaları

Stajyer Diyetisyen Aleyna Ceyhan

  İlk çağlardan itibaren sağlık, ilaç, gıda, parfümeri ve kozmetik gibi birçok alanda kullanılan kekiğin faydaları saymakla bitmez. Sağlık ve ilaç alanında en çok kullanılan formları ise kekik çayı ve kekik yağıdır.

  Kekik çayının beyinden bağırsağa, adet ağrılarından öksürüğe birçok faydası bulunmaktadır.

  Peki kekik çayının faydalarını daha detaylı öğrenmeye ne dersiniz? Sizler için kekik çayının hem faydalarını detaylı anlatmak hem de evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir tarifini vermek istiyorum.

  Güçlü Bir Antioksidan ve Antikanserojendir

  Kekik çayı, içerisinde bulunan timol içeriği sayesinde güçlü bir antioksidandır. İçerisinde timole ek olarak antioksidan flavanoidler de bulunmaktadır. Bu maddeler yaşlanmaya neden olan serbest radikallere karşı savunmaya yardımcı olurlar. Kolon kanserine karşı iyileştirici etkisi olduğu söylenmektedir.

  Metabolizmayı Hızlandırıcı Etkisi Vardır

  İştahı baskılama etkisi olan kekik çayı içeriğindeki antioksidan bileşikler sayesinde metabolizmayı da hızlandırıcı etki sağlar.

  Hafıza Güçlendiricidir

  Kekik çayının beyindeki hafıza ve konsantrasyon merkezlerini geliştirdiği ve Alzhiemer hastalığına neden olan beta amiloid birikimini yavaşlatmaya yardımcı olabileceği yapılan araştırmalar sayesinde bulunmuştur.

  Stresi ve Endişeyi Azaltır

  Kekik çayının temel bileşenlerinden biri olan karvakrol, nörolojik sistem üzerinde sakinleştirici etkiye sahiptir. Yatmadan önce içilen bir fincan kekik çayı zihni sakinleştirir ve stresi azaltır.

  Ağız Sağlığına Faydalıdır

  Kekik çayı gargara yapıldığında diş ve diş eti hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca gargara, ağız kokusunun da önüne geçmektedir.

  Bağışıklık Güçlendiricidir

  İçerisinde bol miktarda A ve C vitamini bulunan kekik çayı enfeksiyonlarla mücadele eder. Bu özelliği sayesinde önemli bir bağışıklık güçlendiricidir.

  Sivilcelere İyi Gelir

  Antibakteriyel özelliği sayesinde ciltteki patojenleri yok ederek sivilce ve akne oluşumunu engellemektedir. Ayrıca kekik çayı iyi bir makyaj temizleyicidir. Makyaj kalıntılarını, kiri ve yağı çok iyi bir şekilde temizleyebilmektedir.

  Adet Ağrılarını Azaltır

  Kekik çayının içerisinde bulunan bazı aktif bileşikler anti-spazmodik etki göstermektedir. Bu da adet kramplarını ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Ayrıca adet döneminde yaşanan ruh hali değişikliklerini de iyileştirmeye yardımcıdır.

  İyi Bir Öksürük İlacıdır

  Anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip olmasından dolayı solunum yolu hastalıklarına, öksürüğe ve tıkanıklığa iyi gelmektedir.

  Hazımsızlığa İyi Gelir

  Kekik çayının anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkileri bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine ve yemeklerden sonra oluşan şişkinliğe iyi gelmektedir.

  Vertigo Hastalığına İyi Gelir

  İç kulaktaki mekanik sorunlardan kaynaklanan vertigo hastalığında kekik çayı, içerisine portakal tohumu eklenerek tüketildiğinde yararlı olduğu söylenmektedir.

  Kekik Çayı Tüketirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Günde 2 fincanı geçmemek kaydıyla kekik çayı tüketmek güvenlidir. Ancak bunu devamlı olarak değil 2-3 hafta tüketiminden sonra 10 gün ara vermeniz gerekmektedir. Bu şekilde döngüye uyarak kekik çayı tüketmenizi tavsiye ederim. Aşırı alımı bazı kişilerde baş dönmesi, baş ağrısı ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir.

  Hamile ve emziren kadınların da diğer bitki çaylarında olduğu gibi kekik çayını tüketmeden önce doktoruna danışması gerekmektedir.

  Kekik, vücutta östrojen gibi davranabildiği için bazı kanser türlerinde (meme, rahim, yumurtalık gibi) ve hormona duyarlı hastalıklarda kullanılmamalıdır.

  Kanın pıhtılaşmasını yavaşlatma özelliği vardır ve bu sebeple yüksek miktarlarda alındığında kanama riskini artırabilir.

  Alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu nedenle kekik çayını tükettikten sonra vücudunuzda anormallikler gözlemlediğinizde içmeyi bırakmalısınız.

  Etkileşime Geçtiği İlaçlar

  Kekik çayı kanın pıhtılaşmasını yavaşlattığı için antikoagülant olan varfarin veya heparin gibi ilaçların etkisini artırarak kolay kanamaya sebep olabilir. Bu ilaçları kullanan kişiler tarafından kekik çayı tüketilmemelidir.

  Kekik çayı, hipertansiyon ilacı kullanan kişiler tarafından tüketildiğinde hipotansiyona neden olabilir. Bu sebeple bu kişiler kekik çayı tüketmemelidirler.

  *Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.