Karpuz Kalori

Karpuz kalorili olan meyveler arasında yer alır. Bu muhteşem meyveyi özellikle de yaz aylarının sıcak günlerinde buz dolabında soğutulmuş bir şekilde tüketmeyi sevmeyen yoktur diyebiliriz. Ancak her yediğimizin bir kararı olmalıdır. Fazla tüketimin bedenimize vereceği zararları düşünerek tüketim miktarlarına da dikkat etmeliyiz. Eğer senin için de karpuz vazgeçilmez bir meyve ise Askipo ekibi olarak karpuz hakkında merak ettiğin bilgileri derledik

Karpuz Kalori

Karpuz Kilo Aldırır Mı?

Karpuz yerken bir taraftan da “Karpuz kilo aldırır mı?” diye düşünenlerdensen işte bu sorunun cevabı senin için geliyor. Gün içerisinde tükettiğimiz gıdaların ihtiyacımızdan fazla olan kısımları kilo almamızı sağlamaktadır. Karpuz da fazla tüketildiğinde kilo aldıran bol kalorili bir meyvedir. Meyvelerin hemen hepsinde şeker bulunmaktadır. Şeker ise kilo alımının başrol oyuncusudur. Şeker oranı yüksek olan meyveleri tüketirken daha dikkatli olmak gerekir. Her ne kadar çok sevsen de karpuz yemeyi durdurma noktasını bilmelisin. Aksi taktirde karpuz yararından çok senin için zarar getirecek bir meyve olmaya devam edecektir. Kilo problemi olanların, diyabet hastalarının karpuz tüketim miktarını minimal seviyede tutmaları önem arz etmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Meyve ve sebze tüketimi ve beslenme konusunda, kişisel durumun yiyeceğin besinlerin miktarlarına yön vermektedir. Bu sebeple beslenme uzmanlarımız ile görüşme gerçekleştiren her bireyin kendine özgü bir beslenme programı olacaktır. Bazı kişiler için birkaç dilim de olsa karpuz yenmesine müsaade edilirken, bazılarının diyet listelerinde kesinlikle yenmemesi gereken yasaklı besinler arasında olacaktır. Diyet yapmaya karar verdiysen ve Askipo beslenme uzmanlarımız ile görüşmek istiyorsan bizimle iletişime geçmen yeterli olacaktır. Bu sayede bir beslenme uzmanı kontrolünde diyet yaparken ne kadar karpuz yemen gerektiğini de öğrenmiş olacaksın.

Diyet listelerinde genellikle karşılaştığın tabirler bir dilim, bir porsiyon gibidir. Eğer diyet listende gün içerisinde tüketebileceğin karpuz miktarı maksimum üç dilimden ibaret ise, senin için bir dilim karpuzun kaç kalori olduğunu söylüyoruz. Bir dilim karpuzun ortalama 100 gr olduğunu düşünürsek, bu miktar içerisinde ortalama 30-40 kcal bulunduğunu söyleyebiliriz. Yani eğer diyet listende üç dilim karpuz bulunuyor ise ortalama sadece karpuzdan alacağın kalori miktarı en fazla 120 kalori civarında olacaktır.

Karpuz vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir besindir. 100 gram karpuzda ise, 569 IU A vitamini, 8,1 mg C vitamini, 10 mg magnezyum, 8 gram karbonhidrat, 112 mg potasyum, 6 gram şeker, 0,6 gram ise protein bulunmaktadır. Yani 100 gram ölçüsünde yediğin her bir dilimde dolaylı olarak bu vitaminleri de almış olursun. Eğer diyabet hastası isen, karpuz tüketimi konusunda dikkatli olan gerektiğinin altını çizmek doğru olacaktır.

Kimileri için mükemmel bir serinletici, kimileri için kilo almaya sebep olan şeker deposu. Peki ya senin için karpuz ne demek? Yararlarını biliyor musun? Karpuz; susuzluğu giderir, içerdiği vitaminler sebebi ile kalp hastalıklarından korunmana destek olur, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir, içerdiği zengin antioksidanlar sebebi ile kanser hastalıklarına karşı iyi bir savaşçıdır, cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesine destek olur, saçları güçlendirerek dökülmelerin önüne geçmede destek olur ve doğru ve yeterli tüketilmesi halinde kilo kontrolünde kullanılabilir. Gördüğün üzere artık karpuz yerken senin için hangi faydaları sağladığını düşünmene gerek kalmayacaktır.

Karpuz diyeti; karpuzu dilim dilim ya da sıvı halde tüketerek yapılan bir çeşit diyet şeklidir. Ancak karpuz diyetinin sağlıklı bir zayıflama şekli olup olmadığı konusunda bir uzmandan destek alman daha doğrudur. Belki de çevrende karpuz diyeti yaparak zayıflamış ve gözüne çok iyi görünen kişiler olabilir. Bu tip görüntülere aldanmamalı, karpuzun senin vücudunda ne gibi değişikliklere sebep olacağını bilmeden bu tip bir diyeti tek başına uygulamamalısın. Sağlıklı kilo vermenin altın kurallarını daha önce de hatırlattığımız gibi tekrar edecek olursa ilk kural uzman bir diyetisyen kontrolünde hareket etmen gerektiğidir.

Karpuz diyetinin nasıl yapıldığı ile ilgili en ufak bir fikre sahip değilsen, bu diyeti bir uzmana danışmadan yapmamalısın. Yapacağın en ufak hata, kilo vermek isterken farklı ve kötü sonuçların meydana çıkmasına sebep olabilir. Bu sebeple karpuz diyetini nasıl yapacağına ilişkin merak ettiğin tüm konularda bilgi almak üzere seni de Askipo diyet uzmanlarımız ile görüşmeye davet ediyoruz. Bu sayede bilinçli bir biçimde daha doğru adımlarla diyetine başlamış olacağına emin olabilirsin.

Hadi Sağlıklı Yaşam Serüveninde Birlikte Yol Alalım!

Hadi Sağlıklı Yaşam Serüveninde Birlikte Yol Alalım!