Kansızlığa Özel Diyet Var Mı?

Evet, kansızlık (anemi) sorunu yaşayan kişiler için özel bir diyet önerilmektedir. Kansızlığın sebebine göre değişen bu diyetler sayesinde vücudun demir, folik asit, B12 vitamini ve C vitamini gibi önemli besin maddeleri alması sağlanarak kansızlık sorunu azaltılabilir.

Demir Eksikliği Anemisi İçin Diyet

Demir eksikliği anemisi, en sık karşılaşılan kansızlık türüdür. Bu nedenle, demir yönünden zengin bir diyet yapmak önemlidir. Kırmızı et, tavuk, balık, ıspanak, brokoli, fasulye, mercimek, nohut, kuru kayısı, kuru erik, kuru üzüm gibi demir içeriği yüksek gıdalar tüketilmelidir.

Folik Asit Eksikliği Anemisi İçin Diyet

Folik asit eksikliği anemisi, hamilelik döneminde sıkça görülen bir kansızlık türüdür. Bu nedenle hamile kadınların folik asit bakımından zengin bir diyet yapmaları önerilir. Yeşil yapraklı sebzeler, kuru fasulye, nohut, siyah fasulye, mercimek, fındık, ceviz, badem, muz, portakal, süt ve yumurta folik asit açısından zengin gıdalar arasındadır.

B12 Vitamini Eksikliği Anemisi İçin Diyet

B12 vitamini eksikliği anemisi, vegan beslenenlerde, mide ameliyatı geçirenlerde ve yaşlılarda sıkça görülen bir kansızlık türüdür. B12 vitamini eksikliğini önlemek için, süt, peynir, yumurta, deniz ürünleri, kırmızı et, tavuk ve hindi gibi hayvansal gıdalar tüketilmelidir.

C Vitamini Eksikliği Anemisi İçin Diyet

C vitamini eksikliği anemisi, nadir görülen bir kansızlık türüdür. Ancak yine de C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmek faydalı olacaktır. Portakal, mandalina, greyfurt, limon, kivi, çilek, domates, brokoli, biber, maydanoz gibi gıdalar C vitamini açısından zengindir.

Bu örneklerin yanı sıra, kansızlık sorunu yaşayan kişilerin diyetlerine daha fazla dikkat etmeleri ve sağlıklı beslenmeleri önemlidir.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.

Başarı Hikayelerimiz

Sağlıklı yaşam yolculuğunda onlar başardı şimdi sıra sende.

2 milyon

Aylık Uygulama İçi Etkinlik

265 bin

Kayıtlı Üye

4.9 / 5

Uygulama Puanı

2 bin

Uygulama Yorumu

Diyetisyenlerden
Birebir Online Hizmet Al!

Mekan ve zaman sınırlarına takılmadan seni alanında uzman isimlerle en kolay ve hızlı yoldan buluşturuyoruz.Artık diyetisyeninden kolayca randevu alabilir ve görüşmelerinin tamamını uygulama üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsin.

Dilediğin yerden diyetisyenine ulaşırsın.

Mesaj seçeneği ile sorularını sorarsın.

Sana özel diyet programına erişirsin.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanırsın.

İster görüntülü ister sesli konuşursun.

Bütçene en uygun paketi seçersin.

Diyetisyen kontrolünde zayıflarsın.

Kolayca randevu oluşturursun.

Sağlık Uzmanlarından Birebir Online Hizmet Al!