İsveç Diyeti

İsveç Diyeti

Son zamanlarda sağlıklı bir şekilde kilo verme arayışı içinde olanların adını sıkça duyduğu diyetlerden biri İsveç diyeti. Peki, bu diyet gerçekten bahsedildiği gibi etkili sonuçlar veriyor mu? Kısa sürede fazla kilolardan kurtulmanın sırrı bu diyette mi saklı? İsveç diyeti hakkında bilinmesi gereken tüm soruları uzman diyetisyen ekibimiz sizin için yanıtladı.

İsveç Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

İsveç Diyeti ile İlgili Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar

Kilo sorunlarından kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde kurtulmak isteyenler her gün yeni bir kilo verme yöntemi ile karşılaşıyor. Her yeni diyet yönteminden sanki yepyeni bir mucizeymiş gibi söz ediliyor. Oysa kilo vermek belirli bir zaman dilimine ve sağlıklı bir döneme yayılması gereken, kendi içinde uyulması gerekilen kuralları olan bir yolculuk. Bu incelikli noktalar dikkate alındığında İsveç diyeti de birçok diyet yöntemi gibi son derece etkili ve sağlıklı sonuçlar alınabilir bir yöntem olarak kabul edilebilir. İsveç diyeti bazı püf noktaları ile diğer pek çok diyet yönteminden oldukça farklı diyebiliriz. Örneğin bu diyette egzersiz yapma şartı aranmıyor. Aksine İsveç diyeti size egzersizden uzak kalmanızı söylüyor. Bu şaşırtıcı yönü ile İsveç diyetine “hızlı veya şok kilo verme” yöntemi olarak bakabiliriz.

Bizi zahmetli egzersizlerden kurtaran bu hızlı kilo verme yönteminin kurallarına sıkı sıkıya bağlı olmamız son derece önemli. Aksi takdirde istediğimiz sonucu elde etmemiz oldukça güç. Özellikle yaz dönemi öncesinde istediğimiz kıyafetleri giyebilmek istiyorsak İsveç diyetinin bize önerdiği beslenme programına sadık olmamız gerekiyor. Eğer disiplinli bir şekilde kuralları izlersek bu diyetin etkilerini metabolizma hızımız üzerinde görmemiz mümkün. Bu kilo verme yöntemi doğru uygulandığında ileriki dönemlerde de metabolizmamızın daha hızlı çalışmaya başladığına şahit olabiliriz.

İsveç Diyetinde Ne Yemeli Ne İçmeli?

Pek çok diyet yönteminde olduğu gibi bu diyeti uygularken şekerli ve asitli içeceklerden uzak durulmalı. Fakat bu diyetin iyi bir yanı özellikle kahve tutkunları için sabahları bir fincan kahveye izin verebiliyor olması. Güne başlarken bir fincan kahve ve bir kesmeşeker tüketilebiliyor. 3 öğün olarak uygulanan bu diyette öğlen vakitlerinde ıspanak ve iki adet yumurta tavsiye edilirken akşam yemeklerinde genellikle ızgara et ve yanında salata tercih ediliyor. Şeker ihtiyacını karşılamak için ise bir adet meyve tüketebiliyorsunuz. Kişisel tercihinize bağlı olarak öğle ve akşam menülerinin yerini değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için günlük diyet programına bakmanız bir fikir edinmeniz açısından çok daha yararlı olacaktır. Diyet sırasında ve gündelik yaşamınızda gün içerisinde 2 litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Su içmek çok aşırı tüketilmediği sürece kilo vermenin ve sağlıklı kalmanın en önemli yapı taşlarından biridir. Diyet listesinde önerilen zaman dilimleri ve adedi dışında çay veya kahve tüketmemiz oldukça önemli.

İsveç Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Bu diyet yöntemi ile verilecek kilo oranı kişiden kişiye göre, vücut yapınıza veya yaşınıza göre farklılık gösterebilir. Bu diyeti uygulayanlardan aldığımız geri bildirimlere göre kilo verme aralığının 4 ila 15 kilo olduğunu söyleyebiliriz. Burada göz önüne almamız gereken en önemli kural diyetin en az altı gün sürmesi gerektiği. Yani altı günden önce diyeti bırakırsanız harcadığınız çaba boşa gidebilir. Bu nedenle sizlere İsveç diyetinin minimum altı gün ve maksimum on üç gün sürmesi gerektiğini hatırlatalım. Bu diyet yöntemi haftalar veya aylar boyunca sürmez. Eğer bu diyeti en az 6 gün ve en fazla 13 gün boyunca yaptıysanız, diyeti tekrarlamak için en az 3 ay beklemeniz gerekiyor.

İsveç Diyetinde Kalori Alma Oranı Nedir?

İsveç diyetinin bir hızlı kilo verme yöntemi olduğundan söz etmiştik. Bu da alacağımız kalori miktarının biraz zorlayıcı olmasına neden olabilir. Aslına bakarsanız bu diyet size günlük ihtiyacınız olan enerjiyi rahatlıkla verebiliyor. Diyetin bizlere sunduğu kalori miktarı yaklaşık 1000’dir. Kalori miktarı sizin yoğun fiziksel aktivite içinde olmamanız veya spor yapmamız şartına bağlı olarak hesaplanmıştır. Diyet listesine baktığımız zaman günlük kalori alımının bini geçmediğini fakat miktarın günlere göre birbirinden biraz farklı olduğunu söyleyebiliriz. Hem bu diyeti uygulayayım hem de spor yapayım derseniz bu yöntemin dışına çıktığınız gibi aynı zamanda bitkin düşebilirsiniz. Egzersiz olmadan bile bu diyeti yapanların oldukça zorlanabildiğini hatırlatalım. İsveç diyetini sadece bir kilo verme yöntemi olarak değil yeme alışkanlıklarımızı daha doğru yönlendiren bir araç olarak algılarsak bize sunduğu sistemi çok daha kolay kavrayabiliriz. Düzenli ve az öğünler, gereksiz hazır gıdaların tüketilmesinden kaçınılması ve gün içinde alınan kalorinin düşürülerek metabolizmamızın daha hızlı çalışması bu diyet metodunun bize sağladığı önemli avantajlar.

Herkes İsveç Diyeti Uygulayabilir mi?

Konuyu çok detaylandırmadan önce bu sorunun yanıtını kesin olarak verelim: Hayır! İsveç diyeti herkesin uygulayabileceği bir diyet yöntemi değil. Hatta birçok insan altıncı günü bile beklemeden bu diyeti bırakabilmekte. Bu vazgeçişlerde kişisel yeme alışkanlıklarımızın etkileri çok fazla. Bedenin yeni bir yeme alışkanlığı kazanması her zaman kolay olmuyor. Fakat bunun dışında bu diyetin herkese uygun olmayışının başka nedenleri de var. Diyetisyenler dünyasında bu metot belirli yaş grupları için tavsiye edilmiyor. Orta yaşın (genelde 35 yaş ve üzeri) üzerindekiler için bu diyet istenmeyen sonuçlar yaşanmasına neden olabiliyor. Peki, genç olanlar için durum ne? Eğer orta yaşın altındaysanız bu diyeti uygulamak için kronik rahatsızlıklarınızın olmaması gerekiyor. Şeker, tansiyon, kalp gibi sorunlarınızın yanında sürekli ilaç kullanmanızı gerektiren sağlık sorunlarınız varsa önce bu diyetle ilgili doktorunuzdan bilgi almanız hayati önem taşıyor. Eğer sağlıklı bir bireyseniz ve yaşınız bu diyet için uygunsa kısa dönemde kalıcı sonuçlar elde etmeniz mümkün.

İsveç Diyeti Zararları Nelerdir?

Bu diyet türü çok düşük kalorili olduğu için uygulaması oldukça güçtür ve herkesin bünyesine uygun olmayabilir. Bazı doktorlar bu diyetin son derece sağlıksız olduğunu söylüyor, bu nedenle diyete başlamadan önce mutlaka uzman bir diyetisyenden yardım almanızı öneririz.

İsveç Diyeti Kullananlar Ne Diyor?

İsveç diyetini çok kısa sürede hızlı kilo vermek isteyen kişiler kullanıyor, internetteki araştırmalarımıza göre birçok kişi bu diyeti kuralına göre uyguladığını ve 13 gün sonunda 6 kilo verdiğini belirtmiş, ayrıca diyeti uygulamanın oldukça zor olduğu da en çok karşılaştığımız yorumlar arasında.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.