İstifa Eden Bir İnsanın Yaşadığı Psikoloji

İstifa Eden Bir İnsanın Yaşadığı Psikoloji

İşten istifa etmek, her ne kadar bazen gereklilik haline gelse de, insanlar için oldukça zor bir karardır. İstifa eden bir insanın yaşadığı psikoloji, kişiden kişiye değişse de, genellikle şu şekildedir:

  • Endişe ve kaygı: İşten ayrıldıktan sonra gelir kaybı, yeni bir iş bulamayacağı endişesi, sosyal çevrelerindeki insanların tepkisi gibi konular nedeniyle endişe ve kaygı yaşayabilirler.
  • Suçluluk ve başarısızlık hissi: İstifa eden kişiler, işverenlerine veya iş arkadaşlarına karşı sorumluluk hissi duyabilirler. Ayrıca, istifa etme nedenleri arasında işi becerememe, yetersizlik, uyumsuzluk gibi nedenler varsa, suçluluk ve başarısızlık hissi yaşayabilirler.
  • Özgürlük ve rahatlama: İstifa eden kişiler, işlerinden ayrıldıktan sonra özgürlük hissi yaşayabilirler. Çalıştıkları işteki stres ve baskıdan kurtulduklarını, artık kendi hayatlarını yaşayabileceklerini hissedebilirler.
  • Belirsizlik: Yeni bir iş bulamama, maddi sıkıntılar, ne yapacaklarına dair belirsizlik duygusu, istifa eden kişilerin yaşayabileceği diğer bir psikolojik durumdur.

İstifa eden bir insanın yaşadığı psikoloji, kişinin yaşam koşullarına, kişisel özelliklerine ve istifa nedenine bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak endişe, kaygı, suçluluk, özgürlük, rahatlama ve belirsizlik hisleri yaşanabilir.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.

Başarı Hikayelerimiz

Sağlıklı yaşam yolculuğunda onlar başardı şimdi sıra sende.

2 milyon

Aylık Uygulama İçi Etkinlik

265 bin

Kayıtlı Üye

4.9 / 5

Uygulama Puanı

2 bin

Uygulama Yorumu

Psikologlardan
Birebir Online Hizmet Al!

Mekan ve zaman sınırlarına takılmadan seni alanında uzman isimlerle en kolay ve hızlı yoldan buluşturuyoruz.Artık psikoloğundan kolayca randevu alabilir ve görüşmelerinin tamamını uygulama üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsin.

Dilediğin yerden psikoloğuna ulaşırsın.

Görüntülü olarak seanslarını gerçekleştirirsin

Sana özel hazırlanmış terapi planı ile ilerlersin.

Bildirimler sayesinde seansını kaçırmazsın.

Mesaj seçeneğiyle sorularını hızlıca sorarsın.

Psikoloğun yaşam kaliteni arttıracak alışkanlıklar edinirsin.

Bütçene en uygun paketi belirlersin.

Yaşam kaliteni arttırırsın.

Kolayca randevu oluşturursun.

Daha güçlü ve özgüvenli hissetmek için ilk adımları atarsın.

Sağlık Uzmanlarından Birebir Online Hizmet Al!