SORU

T**** K***

İnternetten diyet opsiyonunu bulamadığım tariflerde şekerin yerine kullandığım (tatlandırıcı, bal, pekmez vs.) diğer opsiyonları nasıl ayarlayacağımı bilemiyorum. Tat olarak da yakınından geçmiyor oranlar. Oranlamamın basit bir mantığı var mıdır?

5

CEVAP 1

A*** B**** G***

1 su bardağı beyaz şeker varsa siz 3/4 bardak bal kullanabilirsiniz. Yine 1 su bardağı toz şeker yerine 1/2 su bardağı pekmez kullanabilirsiniz. Her tatlandırıcı için oran farklı olabilir. Ayrıca 2 adet küçük hurma bir porsiyon meyveye denktir.

1

CEVAP 2

H******

Tatlandırıcı ürünler genellikle şekerden daha tatlıdır, bu nedenle kullanacağınız ölçü ve oranlar daha düşük olacaktır. Bu nedenle, tariflerinizi tatlandırıcı, bal, pekmez vb. ile yapmak istiyorsanız, öncelikle kullanacağınız ürünün tatlılık skalasını ve tat oranını bilmelisiniz. Genellikle, doğal tatlandırıcılar (bal, pekmez, stevia vb.) daha az tatlıdır, bu nedenle şeker yerine kullanırlarken miktarı artırmanız gerekebilir. Suni tatlandırıcılar (aspartam, sakarin, sukraloz vb.) daha tatlıdır bu nedenle miktarı daha düşük tutmanız gerekir. Ayrıca, farklı tatlandırıcıların özellikleri farklıdır, bu nedenle net bir ölçü yöntemi yoktur. Ancak, tariflerinizde şeker yerine kullanacağınız tatlandırıcının tadını, tatlılık oranını ve özelliklerini bilmek, doğru oranlarda kullanmanıza yardımcı olacaktır. Diğer taraftan, tatlandırıcıların kalorileri ve etkileri de farklılık gösterir, bu nedenle, diyetinizin hedeflerine göre doğru miktarları seçmelisiniz.

0