İf Diyeti

İf Diyeti

“O kadar fazla diyet ismi var ki artık takip etmekte zorlanıyorum” diyorsan, bir de sana if diyet tarzından bahsederek diyet konularındaki ufkunu genişletmek istiyoruz. Askipo beslenme uzmanları merak edilen diyet ve beslenme konularını senin için cevaplıyor.

İf Diyeti Nasıl Yapılır?

Aralıklı Oruç Diyeti Hakkında Bilmeniz Gereken Tüm Bilgiler

Belki de bugüne kadar hiç duymadığın bir diyet tarzından bahsedeceğiz. İf diyet, halk arasında aralıklı oruç diyeti olarak tabir edilen, beslenme şekli hakkında genel bilgiler vermeyi uygun bulduk. Dediğimiz gibi genel olarak aralıklı oruç diyeti olarak tabir edilse de bu tam anlamıyla oruç tutmak anlamı taşımıyor. Bu beslenme sisteminde aç kaldığın süreler arasında en azından su tüketimi ve alkollü ya da asitli olmayan içecekleri alabiliyorsun. Bu beslenme sisteminin ana fikrinin uzun süren açlık olduğunu söylemekte yarar görüyoruz. Açlık konusunda; uzun süre açlık eğer genel sağlığına zarar verecekse bu diyeti Askipo uzmanlarımızdan bilgi almadan uygulamaya geçirmeni tavsiye etmemekteyiz. Sağlıklı beslenmek ve kilo kontrolü gibi merak ettiğin tüm konuları uzmanlarımız senin için cevaplamaya hazır. Önemli olan, ideal kilona kavuşacağın zaman dilimine kadar geçen sürede sağlığını kaybetmeden doğru bir diyet uygulamandır. Çeşitli sağlık problemlerin bulunuyor veya devamlı olarak kullanman gereken ilaçların bulunuyor ise uzmanlarımız ile yapacağın görüşmelerde bu bilgileri de aktarman önem arz etmektedir.

Ketojenik Diyet için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz: Ketojenik Diyet Nedir?

İf Diyeti Sağlıklı Mı?

İsmini yeni duyduğun bir diyet hakkında ilk merak edeceğin konu bu diyetin sağlıklı olup olmadığı konusudur. Bu sebeple “İf diyeti sağlıklı mı?” sorusunun yanıtını da senin için hazırladık. Aslında adı her ne kadar diyet olarak geçse de bunu beslenme şekli olarak nitelendirmek daha doğru olacaktır. Bu beslenme şekli ile vücudu biraz dinlenmeye aldıktan sonra, sağlıklı besinler ile ve kalori miktarı düşük besinler ile beslenildiği taktirde oldukça sağlıklı bir diyet yapabilirsiniz. Ancak uzun sürecek açlık süreleri ile ilgili kesinlikle tavsiyemiz Askipo beslenme uzmanlarımızdan gerekli tavsiyeleri alman yönünde olacaktır.

Neden İf Diyeti Tercih Edilir?

İf diyeti olarak nitelendirilen beslenme şeklinin neden tercih edildiğini merak ediyorsan işte cevabımız. Kilo kontrolünün sağlanması, beslenmek için kullanılan sürelerin kendine ayırabileceğin zamanlara dönüşmesi için ve daha sağlıklı kilo vermek için bu diyeti yapmaya başlayabilirsin.

İf Diyetini Kimler Yapmamalı?

Geldik diyet çeşitlerinde en çok merak edilen konulardan biri olan bu diyeti kimlerin yapamayacağına. Öncelikli olarak belirtmek gerekirse; hamileysen sadece bu diyeti değil hiçbir kilo vermeyi destekleyen diyeti uygulamamalısın. Bebeğinin ve senin sağlıklı beslenmekten başka bir seçeneğe ihtiyacı yok. 18 yaşından küçüksen henüz büyümen tamamlanmadı demektir, yine if diyeti ve tüm diyetlerden bir uzman tavsiyesi olmadığı sürece uzak durmalısın. Herhangi bir cerrahi ameliyat geçirdiysen, diyabet rahatsızlığın bulunuyor veya zaten belli başlı beslenme şeklini kendi diyetin olarak uyguluyorsan if diyetini yapman senin için doğru olmayacaktır.

İf Diyetinin Faydaları Nelerdir?

İf diyeti ile ilgili genel olarak faydaları hakkında net çizgiler bulunmasa dahi, uygulayan kişilerde gözlenen faydalarına değinmek mümkündür. Kan şekerini düzenlediği, kilo kontrolü sağlanırken vücuttaki yağ oranlarında azalma gözlendiği ve beyin sağlığını koruduğu bilinen en sık görülen faydalarındandır.

En Çok Uygulanan İf Diyet Tarzları Nelerdir?

İf diyeti birkaç farklı türde uygulanmaktadır. Bunlardan birincisi, 1.16:8 olarak bilinen günün sadece 8 saatlik kısmında sağlıklı beslenip kalan 16 saatlik kısmında beslenmeyi bırakman gereken türüdür. 2,5:2 haftanın iki gününde 16 saat aç kalacağın, diğer beş günde ise normal bir diyete devam edeceğin türüdür. Ye-dur-ye ismi ile anılan üçüncü tür ise haftanın bir veya iki günü arka arkaya olan günler olmaması koşulu ile 24 saat boyunca hiç besin almıyor, kalan günler sağlıklı besinler ile diyet yapmaya devam edilen bir çeşit ve en az uygulanan çeşittir.

İf Diyet Kuralları Nelerdir?

Diyet yapmadan veya herhangi bir diyete başlamadan önce ilk yapman gereken diyetin kurallarını öğrenmek olmalı. Her bir diyetin kendine özgü kuralları bulunmaktadır. Askipo beslenme uzmanlarımızdan if diyet kuralları ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsin. Burada senin için özet olarak bahsedeceğimiz kuralları uzmanlarımızdan dinlemek istediğin her an bize ulaşabilirsin. İlk kural bol sıvı ve su tüketimidir. Beynini midenin açlığına odaklamamalısın. Günlük alman gereken kaloriyi aşmamalısın. Karbonhidrat alımını en küçük seviyeye getirmelisin. Aralıklı beslenme periyodunda öğünlerini aksatmamalısın. Egzersiz yapman gereken zaman dilimlerinde de yine günlük egzersizlerini unutmamalısın. En önemli ve başlıca kurallar bunlar olmakla birlikte if diyette dikkatli olman gereken konuları uzmanlarımız ile daha detaylı görüşmeni tavsiye ederiz. Unutma diyet Askipo ile daha güzel ve anlamlıdır.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.