Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Diyetisyen Gülsüm Sayıner

Son dönemlerde oldukça popüler olan hatta ‘’süper gıda’’ olarak adlandırılan hindistan cevizi yağı birçok açıdan faydalıdır. Bu yazımızda sizlere hindistan cevizi yağının faydalarından bahsedeceğiz.

Hindistan Cevizi Yağının Olası Faydaları 

Sağlıklı yağ asitlerini içerir 

Diyet yağlarının çoğu, uzun zincirli trigliseritler (LCT'ler) olarak sınıflandırılırken, hindistan cevizi yağı, daha kısa yağ asidi zincirleri olan bazı orta zincirli trigliseritleri (MCT'ler) yüksek miktarda içermektedir. MCT’ler, hindistan cevizi yağının sağlık yararlarının çoğundan sorumludur.

MCT'ler yendiğinde, doğrudan karaciğere gitme eğilimindedirler. Vücudumuz MCT’leri hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanır veya ketonlara dönüştürür. Ketonların beyin için güçlü faydaları olabileceğini söyleyen araştırmalar bulunmaktadır. Aynı zamanda ketonların epilepsi, Alzheimer hastalığı ve diğer rahatsızlıkların tedavisi için de faydalı olabileceğini söyleyen çalışmalar bulunmaktadır.

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri vücudumuzun yağ yakmasına yardımcı olabilmektedir. Ayrıca kandaki HDL (iyi) kolesterolü yükseltebilir. Bu durum kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

Yağ yakmaya yardımcı olabilir

Çoğunlukla obezitenin bireyin kaç kalori aldığı ile ilgili olduğu düşünülse de, bu kalorilerin kaynağı da oldukça önemlidir. Farklı yiyecekler vücudu ve hormonları farklı şekillerde etkilemektedir. Hindistan cevizi yağındaki MCT'ler, daha uzun zincirli yağ asitlerine kıyasla vücudun yaktığı enerji miktarını artırabilmektedir.

Bir çalışma, günde 15-30 gram MCT tüketmenin 24 saatlik enerji tüketimini %5 artırdığını bulmuştur. Ancak bu çalışma özellikle hindistan cevizi yağının etkilerine bakmamıştır. (Hindistan cevizi yağında bulunan MCT'lerin sağlık üzerindeki etkileri incelenmiştir.) Bu nedenle hindistan cevizi yağı yemenin harcadığımız enerji miktarını artıracağını kanıtlayan daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Ayrıca hindistan cevizi yağının enerji bakımından çok yüksek olduğunu ve bol miktarda tüketildiğinde kolayca kilo almaya yol açabileceğini unutmamak gerekmektedir.

Abdominal Obeziteyi Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Abdominal yağ veya viseral yağ, karın boşluğunda ve organların çevresinde bulunur ve birçok kronik hastalıkla ilişkilendirilmektedir. MCT'ler, LCT'lere kıyasla göbek yağını azaltmada daha etkili görünmektedir.

Abdominal obezitesi olan 40 kadında 12 haftalık bir çalışmada, günde 2 yemek kaşığı (30 mL) hindistan cevizi yağı alanların hem vücut kitle indeksinde (VKİ) hem de bel çevresinde azalma görülmüştür.

Başka bir çalışma ise obezitesi olan 20 erkekte 4 haftalık bir çalışma yapmıştır. Çalışma günde 2 yemek kaşığı (30 mL) hindistan cevizi yağı içtikten sonra bel çevrelerinde 2,86 cm azalma olduğunu belirtmiştir.

Ancak yine de hindistan cevizi yağının enerjisi yüksek olduğundan uygun miktarlarda kullanımına dikkat edilmelidir. Diğer yemeklik yağlardan bazılarını hindistan cevizi yağı ile değiştirmek vücut ağırlık kaybında küçük bir fayda sağlayabilir, ancak genel olarak kanıtların tutarsız olduğu unutulmamalıdır.

Nöbet Oluşumunu Önleyebilir

Araştırmalar genelde çeşitli bozuklukları tedavi etmek için karbonhidrat açısından çok düşük ve yağ oranı yüksek olan ketojenik diyeti incelemektedir. Bu diyetin en iyi bilinen terapötik kullanımı, çocuklarda ilaca dirençli epilepsiyi tedavi etmektir.

Karbonhidrat alımını azaltmak ve yağ alımını artırmak, kanda büyük ölçüde artan keton konsantrasyonlarına yol açar. Hindistan cevizi yağındaki MCT'ler karaciğere taşındığından ve ketona dönüştüğünden dolayı, ketozu artırmak ve epilepsiyi tedavi etmeye yardımcı olmak için kullanılabilmektedir.

Alzheimer Hastalığında Beyin Fonksiyonları Arttırabilir 

Alzheimer hastalığı, bunamanın en yaygın nedenidir ve genellikle yaşlı yetişkinleri etkilemektedir. Bu durum ise beynin enerji için glikoz kullanma yeteneğini azaltmaktadır.

Araştırmalar, sorun olan beyin hücreleri için ketonların alternatif bir enerji kaynağı sağlayabileceğini öne sürmüştür. Yapılan bir araştırmada ise MCT'lerin Alzheimer hastalığının daha hafif formlarına sahip kişilerde beyin fonksiyonunu iyileştirdiğini bildirmiştir. Yine de araştırma hala başlangıç aşamasındadır ve hindistan cevizi yağının bu hastalıkla savaştığını gösteren hiçbir kanıt yoktur.

Antimikrobiyal Etkilere Sahip Olabilir 

Vücudumuz hindistan cevizi yağında bulunan laurik asiti sindirdiğinde monolaurin adı verilen bir madde oluşturmaktadır. Hem laurik asit hem de monolaurin, bakteri, virüs ve mantarlar gibi zararlı patojenleri öldürebilmektedir. 

Çalışmalar bu maddelerin, staph enfeksiyonlarına neden olan Staphylococcus aureus bakterisini ve insanlarda yaygın bir maya enfeksiyon kaynağı olan Candida albicans mayasını öldürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar kanıtların zayıf olduğunu düşünsede, hindistan cevizi yağını gargara olarak kullanmak ağız enfeksiyonlarını önleyebileceğini düşünülmektedir.

Görüldüğü üzere hindistan cevizi yağının sağlık için olası birçok faydası bulunmaktadır. Ancak bu faydaları kanıtlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. 

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.