Hiçbir Şey Yemeyerek Zayıflanır Mı?

Hiçbir Şey Yemeyerek Zayıflanır Mı?

Diyetisyen Onur Habat

Günümüzde birçok kişi fazla kilolarından şikayetçi. Bu fazla kilolarından kurtulabilmek için çeşitli yöntemler denemekteler. En hızı şekilde kurtulmak isteyenlerin sıklıkla başvurdukları bir yöntem de kendilerini çok uzun saatler aç bırakarak, neredeyse hiçbir şey yemeyerek zayıflamaya çalışmak. Bu yazımızda aç kalarak zayıflamaya çalışmanın işe yarayan, sağlıklı ve sürdürülebilir bir yöntem olup olmadığını inceleyeceğiz.

Fazla kilolarınızdan bir an önce kurtulmak istemenizin verdiği motivasyonla kendinizi aç bırakma kararı aldığınızı düşünelim.

Bu açlığa ne kadar süre dayanabileceksiniz?

İlk başlarda kaslarınızda depolanmış olan glikojen depolarınızı enerji olarak harcarken çok da zorlanmazsınız. Ancak bu depolar bitip yağ ve kas kaybı başladığında, yani vücut ağırlığı azaldığında beynin alarm sinyalleri çalacaktır. Vücut alışılmış düzeni koruma eğilimindedir, bu düzenin hızlı bir şekilde değiştirilmesine tüm kaynaklarıyla karşı çıkacaktır. Açlık isteğiniz daha da artacak, konsantrasyon kaybı yaşayacak, kendinizi oldukça keyifsiz hissedeceksiniz.

Diyelim ki dayandınız.

Birkaç kilo verdiğiniz. Ama verdiğiniz kilolar su ve kas. Su kaybı anlık bir kayıptır. Sadece bir öğün eskisi gibi karbonhidrattan zengin beslendiğinizde kendinizi ertesi sabah 1-2 kilo almış olarak bulabilirsiniz. Gelelim kas kaybına. Kas kaybederek kilo verdiğinizde tartıdaki sayı azalmış olabilir ama vücudunuz güzelleşmez. Yani aynı görüntüyü bilgisayarda küçülttüğünüz düşünün, aynı öyle olur. Vücudun daha güzel görünmesini sağlayan şey yağ kaybıdır. Kas kaybının çok önemli bir dezavantajı daha var. Metabolizma hızınız azalır. Kaslar metabolik olarak çok aktif dokulardır. Kas kütlesi fazla olan kişi, az olan kişiye göre, otururken bile daha fazla kalori yakacaktır. Aç kalarak her geçen gün kas kaybedersiniz, yani her geçen gün metabolizma hızınız azalır. En sonunda da ‘’Hiçbir şey yemiyorum ama yine de kilo veremiyorum’’ dersiniz.

Sağlık için gerekli olan besin öğelerinden mahrum kalırsınız.

Vücut fonksiyonlarımızın sağlıklı bir şekilde işleyişlerine devam edebilmeleri için makro ve mikro besin öğelerinden yeterli miktarda yararlanmaları gerekmekte. Yararlanılmadığı takdirde uzun vadede kronik hastalıklar, saç, cilt ve tırnaklarda sorunlar, üşüme, zihin bulanıklığı vs gibi birçok problemle karşılaşılabilir.

Olması gereken şey;

Enerji dengesi doğru ayarlanmış bir beslenme programı. (Doğru hızda kilo vermeyi sağlayacak ama gerekli besin öğelerinden mahrum kalmadan ve metabolizma yavaşlamadan)

Kendinize en uygun beslenme programını almak için biz diyetisyenlere danışabilirsiniz.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.