Haşimato Hastalığı için en iyi beslenme nasıl olur?

Haşimato Hastalığı için en iyi beslenme nasıl olur?

Diyetisyen Ayşe Eylül Alagöz

Haşimato hastalığına özel iyileştirici kanıtlanmış herhangi bir diyet henüz yoktur. Şimdiye kadarki yapılan araştırmalar incelendiğinde glutenden kısıtlı beslenmenin; kabızlık, ishal, kramp, şişkinlik, mide, gaz şikayetleri, baş ağrısı ve yorgunluk gibi belirtileri hafifletebildiği söylenebilir.

Haşimato hastalarının çoğu gluten hassasiyeti, laktoz intoleransı gibi belirli gıdalara karşı hassasiyet de yaşayabilmektedir. Haşimato hastası 2232 kişiyle yapılan bir araştırmada bireylerin % 76 ‘ sının glutene hassasiyetinin olduğu belirtilmiştir. 

Fakat unutulmamalıdır ki, bir kişinin beslenme alışkanlıklarına etiket koymaktan daha önemlisi, her bireyin yaşam tarzına uygun, dengeli bir diyet izlenmesi daha önemlidir. Glutensiz diyet, bir kişi için semptomları haifletmeye yardımcı olabilir, fakat herkes için işe yaramayabilir.

• Haşimato için yapmanız gereken ilk şey iyotsuz tuz tüketmek olmalıdır.

• Rafine şeker ve şeker içerikli hazır paketli ürünlerden uzak durun.

• Sağlıklı yağlar ve proteinden zengin beslenmeye özen gösterin. Omega-3 kaynağı balık haftada en az 2 kez tüketimi tiroid fonksiyonlarını olumlu etki yarattığı bilinmektedir.

• Bağışıklığı güçlendirici vitaminler olan A, C,E, D vitaminleri, minerallerden çinko magnezyum, selenyumdan zengin bir beslenme planı oluşturulmalıdır.

• Sebze, meyve ağırlıklı, tam tahıllarla liften zengin beslenme sağlanmalıdır.

• Haşimato hastalarında ödeme yatkınlık fazladır. Yeterli su tüketimi sağlanması önem taşır.

• Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz, tiroid bezinin salgısını dengeler. Metabolizma yavaş çalışıyor iken egzersizle ve kas kütlesinin artırımıyla metabolizma hızı artırılabilir.

• Tiroid hormonlarının çalışmasını azaltan yiyecekleri (guatrojenik besinler) aşırı

• almamalısınız. Brokoli, turp, brüksel lahanası, lahana, karnabahar, hardal, kırmızı

• turp ve şalgam guatrojenik besinlerdir. Guatrojen maddeler pişirilince azalacağı için, pişmiş olarak tüketilmesi daha faydalıdır.

• Kafein şikayetleri arttırır. Kafeini yüksek olan kahve, çay gibi içecekler yerine yeşilçay tükeminin arttırılması metabolizmayı hızlandırmak için yararlı olacaktır.

 Haşimato hastaları, kendilerini en iyi hissettireni bulana kadar, farklı beslenme tarzlarını denemeye açık olmalıdır. En iyi diyet listesi bireyin yaşı, kilosu, boyu ve alışkanlıklarına uyum sağlayan kişiye özel hazırlanan diyet listesidir. Haşimato hastaları doğru beslenme programıyla tüm olumsuzluklara rağmen normal bir birey gibi zayıflayabilir, normal kilosuna ulaşabilir.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.