Glütensiz Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır?

Glütensiz beslenme, gluten adı verilen bir proteinin tüketilmemesi anlamına gelir. Bu protein, buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunur. Glütensiz beslenme, çölyak hastalığı veya gluten intoleransı olan kişiler için önemlidir.

Glütensiz bir diyet yapmak için, buğday, arpa ve çavdar gibi gıdaları tüketmeyi bırakmanız gerekir. Bunun yerine, mısır, pirinç, quinoa, patates, yulaf ve diğer glütensiz tahılları tüketebilirsiniz. Ayrıca, taze meyve, sebze, et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri de glütensizdir.

Ancak, glütensiz bir diyet yaparken dikkatli olmanız gerekir. Bazı gıdalar, özellikle hazır gıdalar, soslar ve soslar gibi işlenmiş gıdalar, gizli gluten içerebilir. Bu nedenle, etiketleri okumak ve glütensiz olduğundan emin olmak için gıdaların içeriğini kontrol etmek önemlidir.

Glütensiz beslenme, çölyak hastalığı veya gluten intoleransı olan kişiler için gereklidir. Ancak, sağlıklı bir beslenme şekli olarak da kabul edilebilir. Glütensiz bir diyet yaparken, çeşitli glütensiz gıdalar tüketerek sağlıklı bir beslenme planı oluşturmak önemlidir.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.

Başarı Hikayelerimiz

Sağlıklı yaşam yolculuğunda onlar başardı şimdi sıra sende.

2 milyon

Aylık Uygulama İçi Etkinlik

265 bin

Kayıtlı Üye

4.9 / 5

Uygulama Puanı

2 bin

Uygulama Yorumu

Diyetisyenlerden
Birebir Online Hizmet Al!

Mekan ve zaman sınırlarına takılmadan seni alanında uzman isimlerle en kolay ve hızlı yoldan buluşturuyoruz.Artık diyetisyeninden kolayca randevu alabilir ve görüşmelerinin tamamını uygulama üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsin.

Dilediğin yerden diyetisyenine ulaşırsın.

Mesaj seçeneği ile sorularını sorarsın.

Sana özel diyet programına erişirsin.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanırsın.

İster görüntülü ister sesli konuşursun.

Bütçene en uygun paketi seçersin.

Diyetisyen kontrolünde zayıflarsın.

Kolayca randevu oluşturursun.

Sağlık Uzmanlarından Birebir Online Hizmet Al!