×

Gebelikte Alınması Gereken Besin Grupları

Diyetisyen Meltem Çarıkçı

22 Mayıs 2020

Gebelikte Alınması Gereken 
Besin Grupları

Süt ve süt ürünleri: Gebelikte artan kalsiyum gereksinimini karşılayabilmek için günde 2 su bardağı süt veya yoğurt tüketilmesi tavsiye edilir. Gebeliğin ilerleyen aylarında bu ihtiyacın 3 su bardağına çıkarılması uygundur.

Tahıllar: En iyi B1 Vitamin kaynağıdır. Eksik alınması durumunda bebeğin zihinsel  gelişimini olumsuz etkiler.

Kurubaklagiller: Posa açısından zengin olması gebelikte oluşan kabızlığı önler. B1, B2, B6 , niasin, potasyum, kalsiyum, fosfor, folik asit en iyi kaynaklarıdır.

Et ve et ürünleri: Gebelikte protein ihtiyacı artar. Ve bu dönemde en iyi protein kaynakları et, tavuk, balık ve yumurta’dır. Yetersiz alımı kansızlık, büyüme geriliği, doğumsal anomalilere neden olmaktadır. Çinko, demir, B12, folik asit, B6 açısından zengindir.

Meyve: Günlük şeker ihtiyacımızı meyvelerden karşılarsak lif ve vitamin alımımız artar ve tatlılara olan isteği azaltır. Kansızlığı engeller, bağışıklığı güçlendirir, enfeksiyonlara karşı korur.

Yağ: Hayvansal kaynaklı yağlar yerine zeytinyağı gibi bitkisel kaynaklı yağları yemeklerimizde kulanmaya özen göstermeliyiz. Her gün 3 tam ceviz veya ½ çay bardağı tuzsuz kabak çekirdeği tüketimi içerdiği folik asit nedeniyle bebeğin sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı olur .

Gebelikte en sık karşılaşılan sorunlar; gestasyonel diyabet, hiperemezis gravidarum(HG), sabah bulantıları ve gebeliğe bağlı hipertansiyondur.

Gebelikte Bulantı ve Kusma

 • Az az, sık sık yiyin ve protein içeren ara öğünler yapın.
 • Öğünlerle birlikte değil, öğün aralarında sıvı tüketin.
 • Gün boyunca yeterli sıvı tüketimi alın. (2 L/gün)
 • Eğer bulantı erken saatlerde olursa, yataktan kalkmadan önce kraker tüketilebilir.
 • Tuzlu ve ekşi besinleri deneyin.
 • Fazla baharatlı besinlerden kaçının, bulantıyı şiddetlendirebilir.

Gebelikte Diyabet

Anne adayları önceden var olan diyabet (tip 1 ya da tip 2) ile gebeliğe başlayabilmekte veya gebelik sırasında gestasyonel diyabet geliştirebilmektedir. Gestastiyonel Diyabet (Gebelik Diyabeti) 2. Veya 3. Trimesterinde teşhis edilen, gebeliğin en yaygın komplikasyonlarından biridir.

 • Karbonhidrat alımını toplam enerjinin %33-40 ile sınırlandırın. (en az 175 g) ve Karbonhidrat tüketimine tüm güne eşit miktarda dağıtın. (Sabah kahvaltısı dışında.)
 • Ara öğünsüz büyük ana öğünler yerine ara öğünlü bir kaç küçük ana öğünleri tercih edin.
 • Gebelik, glisemik kontrol ile ilgili olarak daha fazla dikkat gerektirmektedir. Bu sebeple anne adayının kan glikoz düzeylerini izleme sıklığını artırması gerekebilir.
Makaleyi paylaş:
DİYETİSYENLERİMİZ

Alanında uzman online diyetisyenler Askipo'da

Emzirme dönemindeki annelere beslenme önerileri

Emzirme dönemindeki annelere beslenme önerileri

Anne adayımız, gebelik döneminde mental ve fiziksel değişim sürecini tamamlamıştır. Sonunda bin bir emekle yolunu hasretle gözlediği bebeğini kucağına...

Diyetisyen Meltem Çarıkçı

11 Haziran 2020

Gebelik ve Sağlıklı Beslenme

Gebelik ve Sağlıklı Beslenme

Gebelik, annenin beslenme durumunun savunmasız olduğu bir yaşam dönemini temsil etmektedir. Gebelik öncesi ve sırasında beslenme alışkanlığı bebeğin g...

Diyetisyen Meltem Çarıkçı

22 Mayıs 2020

Askipo'yla sana uygun
diyetisyeni bulmak çok kolay

 • Hemen üye ol
 • Diyetisyenini bul
 • Görüşmeye başla

Askipo'yla diyetisyeninden kolayca randevu alabilir, online diyet yapabilir, diyetisyenin yaptığı menüleri Askipo üzerinden takip edebilirsin.

HEMEN ÜYE OL
Online Diyet Diyetisyenle Görüşmeye başla