Ertesi gün hapı için mutlaka bilmeniz gereken 6 şey

Ertesi gün hapı için mutlaka bilmeniz gereken 6 şey

  1. Ne Zaman Alınmalı: Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede alınmalıdır. Etkinliği, kullanıldığı zamana bağlı olarak değişir; en iyi sonuçlar için ilk 24 saat içinde alınması önerilir.
  2. Etkinlik Oranı: Bu haplar %95'e varan etkinlik oranına sahiptir, ancak kullanıldıktan sonraki süre uzadıkça bu oran azalır.
  3. Çalışma Mekanizması: Ertesi gün hapları, ovülasyonu geciktirerek veya önleyerek çalışır. Yani, yumurtlamanın gerçekleşmesini engeller veya geciktirir, bu da döllenmenin önüne geçer.
  4. Bir Doğum Kontrol Yöntemi Değildir: Ertesi gün hapı, düzenli bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Acil durumlar için tasarlanmıştır ve düzenli doğum kontrol yöntemleri kadar etkili değildir.
  5. Yan Etkileri: Hapın kullanımı sonrasında mide bulantısı, baş ağrısı, hafif karın ağrısı ve hafif kanama gibi yan etkiler görülebilir. Bu etkiler genellikle geçicidir.
  6. Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlardan Koruma Sağlamaz: Ertesi gün hapı, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan (CYBE'ler) koruma sağlamaz. Korunmasız seks sonrasında CYBE riski varsa, sağlık profesyoneline danışmak önemlidir.
*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.

Başarı Hikayelerimiz

Sağlıklı yaşam yolculuğunda onlar başardı şimdi sıra sende.

2 milyon

Aylık Uygulama İçi Etkinlik

265 bin

Kayıtlı Üye

4.9 / 5

Uygulama Puanı

2 bin

Uygulama Yorumu

Psikologlardan
Birebir Online Hizmet Al!

Mekan ve zaman sınırlarına takılmadan seni alanında uzman isimlerle en kolay ve hızlı yoldan buluşturuyoruz.Artık psikoloğundan kolayca randevu alabilir ve görüşmelerinin tamamını uygulama üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsin.

Dilediğin yerden psikoloğuna ulaşırsın.

Görüntülü olarak seanslarını gerçekleştirirsin

Sana özel hazırlanmış terapi planı ile ilerlersin.

Bildirimler sayesinde seansını kaçırmazsın.

Mesaj seçeneğiyle sorularını hızlıca sorarsın.

Psikoloğun yaşam kaliteni arttıracak alışkanlıklar edinirsin.

Bütçene en uygun paketi belirlersin.

Yaşam kaliteni arttırırsın.

Kolayca randevu oluşturursun.

Daha güçlü ve özgüvenli hissetmek için ilk adımları atarsın.

Sağlık Uzmanlarından Birebir Online Hizmet Al!