Emzirme dönemindeki annelere  beslenme önerileri

Emzirme dönemindeki annelere beslenme önerileri

Diyetisyen Meltem Çarıkçı

Anne adayımız, gebelik döneminde mental ve fiziksel değişim sürecini tamamlamıştır. Sonunda bin bir emekle yolunu hasretle gözlediği bebeğini kucağına almıştır. Gebelik dönemine vermiş olduğu hassasiyet emzirme döneminde de aynı hızla ilerlemektedir. Annemiz bu dönemde daha da tedirgin olmakla beraber, bebeğini dış etmenlere karşı nasıl daha fazla koruyabileceğini konusunda merak ve araştırma içerisindedir. Bu sebepten ötürü bu yazımda siz kıymetli annelerimiz emzirme döneminde nasıl daha da sağlıklı beslenebilir sorusunu cevaplayacağım.

• İlk 6 ay tek başına anne sütü bebek için en sağlıklı besindir.

• Doğumdan hemen sonra salgılanan kolostrum renk ve bileşim bakımından normal sütten oldukça farklı bir sıvıdır. Bu özel süt; bağışıklık sistemini oluşturarak, yeni doğan bebeklere büyüme ve diğer koruyucu faktörleri sunar.

• Her gün anneden yaklaşık 700-800 ml kadar süt salgılanır. 100 ml anne sütü 70 kkal’dir. Bu da demektir ki her gün annenin diyetine ek olarak 500-600 kkal ek yapılmalıdır. (Annenin boy/kilo hesaplaması göz önüne alınıp, unutulmadan.)

• Lohusalık döneminde zayıflama diyeti uygulanmamalıdır. Bu durum tabi ki annenin unlu, yağlı ve şekerli besinleri aşırı tüketebileceği anlamına gelmemelidir.

• Annemizin gebelik dönemine oranla sıvı ihtiyacı emzirme döneminde artışa geçecektir. Günlük tüketeceği toplam sıvı miktarı yaklaşık 3000 ml altında olmamalıdır. Bunun en az 2000 ml’si su olmalı. Geri kalanı süt, ayran, hoşaf, komposto, ev yapımı limonata veya taze meyve suları ile tamamlanabilir.

• Annenin günlük beslenme programında 3-4 su bardağı süt, yoğurt ve 2 ince dilim peynir (30g) bulunması önerilmektedir. Süt tüketmeyi tercih etmeyen anneler için aynı miktar ayran, yoğurt, evde hazırlanmış muhallebi veya sütlaç tüketebilir.

• Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kurubaklagiller; bulgur, lahanagiller (karnabahar,brokoli,lahana vb.) ve havuç gibi besinler özellikle lohusalığın ilk aylarında bebeğe ve anneye gaz problemi yaşatacağından ve bu durumdan anne ve bebek de şikayetçi olacağından tüketilmemesi önerilmektedir.

• Vitaminden zengin sebze ve meyveler diyette her öğün olmalıdır. Ana öğünlerde birer porsiyon sebze tüketimi, ara öğünlerde ise mevsimine uygun meyve tüketimi önerilmektedir.

• Sabah ve öğle yemeği arasında anne ara öğün olarak hurma tüketebilir. Hurmanın anne sütünü arttırıcı etkisi olduğu bilinmektedir.

• Çay ya da kahve yerine; içecek olarak ıhlamur, nane, papatya ve kuşburnu gibi doğal bitki çayları tercih edilebilir. Yine hazır meyve suları, gazoz ve gazlı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ev yapımı ayran veya limonata tercih edilmelidir.

• Pekmez kan yapıcıdır. Eğer annenin ağırlık fazlası yoksa şeker yerine tatlı olarak pekmez yemesi kansızlığa karşı alınacak önlemlerden bir tanesidir. Sabah kahvaltılarında veya ara öğünlerde 1 yemek kaşığı tüketilebilir.

• Ve son olarak unutulmamalıdır ki; alkol ve sigara kesinlikle kullanılmamalıdır.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.