SORU

M**** K****

Emziren anneyim bebeğim yeni dogdu normalde çok zayıfım şimdi de kilo almak istiyorum 5 kilo daha ama ben doğumdan sonra da hemen zayifluyorum günlük kaç kalori almam gerek sizce

0

CEVAP 1

F****

Sevgili anne, emzirme döneminde kalori ihtiyacınız artış gösterir. Bu nedenle günlük olarak en az 1800-2000 kalori aldığınızdan emin olmanız gerekiyor. Ancak bu kalorilerin sağlıklı ve dengeli bir şekilde dağıtılmış olması da önemlidir. Yeterli miktarda protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller içeren besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca, egzersiz yaparak metabolizmanızı hızlandırarak sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Ancak, herhangi bir diyet veya spora başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririm.

0

CEVAP 2

E**** a***

doğum sonrası ortalama 5 kilo civarı verilir, siz kilo vermeye devam ediyorsanız öncelikle hekiminizle görüşmeniz gerekir kontroller yapıldıktan sonra beslenmenizi bebeği etkilemeyecek (soğansız) şekilde çeşitlendirip arttırabilirsiniz. beslenmeniz bebeğinde besini olması nedeniyle hızlı kilo aldıran değilde bebekle paylaşabileceğiniz tarzda planlamalı yada daha önce emziren anneler ile çalışmış bir uzman ile planlayabilirsiniz.

1