SORU

.

Diyette çorba tüketmek çevre tarafından olumlu karsilanmiyo...çorba mideyi buyutuyo deniliyo diyette çorba yemek doğru mu?

2

CEVAP 1

Z***** A****

Midenin boyutu, cerrahi bir operasyon olmadığı sürece kesinlikle büyümez ya da küçülmez. Sadece kilo aldığımız dönemlerde mide kasları bir miktar gevşer. Kilo verdikten sonra midemiz daha zor gevşer ve daha az elastik hale gelir. Daha az miktarda gıda ile doyma hissi ve mide gerginliği oluşur. Çorbalar un ve tahıl barındırdığı için ekmek grubundan sayılır. Diyette elbette bulunabilir fakat porsiyonunun ayarlanması gerekir. Menüde çorba varsa diğer karbonhidrat grupları dikkatli tüketilmelidir.

3

CEVAP 2

H******

Merhaba, Diyette çorba tüketmek oldukça sağlıklı bir seçenektir. Çorba, lifli sebzelerden yapılmış olduğu için tokluk hissi verir ve az kalori içerir. Bu şekilde diyet yapmak isteyen kişilerin tokluk hissi daha uzun süreceği için aşırı yemek yeme ihtimali azalır. Ancak çorba tüketildiğinde mideye daha fazla su girdiği için mide büyüyebilir gibi bir yanılgı var. Ancak bu geçici bir durumdur ve çorbanın içindeki lifli sebzelerin sindirimi esnasında mide normal boyutuna dönecektir. Doğru beslenme şekli için diyetisyenin önerileri doğrultusunda hareket etmek en mantıklısıdır. Bu nedenle diyetisyenin belirlediği öğün planında yer alan çorba tüketimi, diyet sürecine yardımcı olacak ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir diyet programı ve egzersiz programı ile destekleyerek kilo verme sürecinize sağlıklı bir start verebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

0