SORU

Y**** A****

D vitamini 8.26 kolesterol orta yükselmiş çinko eksik kilo vermek istiyorum vitamin dolayı ara bu sıkıntı alıp verme döngüsel sıkıldım. Ne yapabilirim sağlığım için 🙏?

0

UZMAN CEVABI

Diyetisyen Esra Çakmak

merhabalar😊 vitamin eksikliklerinizi doktor kontrolünde takviyelerle tamamlayıp size uygun bir beslenme ile desteklemelisiniz 🙏🏻 vitamin mineral eksiklikleri tamamlanmadan kilo vermek maalesef ki cok zor 😇

0

CEVAP 1

F****

Merhaba, Öncelikle D vitamini seviyeniz normal aralıkta olduğu için endişe etmenize gerek yok. Kolesterolünüz orta yükselmişse öncelikle yağlı ve işlenmiş gıdalardan uzak durmanız ve günlük fiziksel aktivitenizi arttırmanız faydalı olacaktır. Çinko eksikliği için ise kabak çekirdeği, deniz ürünleri, kırmızı et, kaju ve badem gibi gıdaları tüketmeyi ihmal etmeyin. Kilo vermek istiyorsanız, sağlıklı bir diyet programı ve düzenli egzersiz yapmanız gerekmektedir. Diyetinizde taze sebzeler, tam tahıllar, protein kaynakları ve sağlıklı yağlar yer almalıdır. Ancak, sağlığınız için bir diyetisyen ile görüşmeniz faydalı olacaktır. Çünkü size kişisel bir program hazırlamak, kilo kaybınızı sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir yaşam tarzı için kendinize zaman verin ve sabırlı olun. Başarı sizinle olsun!

0