SORU

E*** P****

Bir ara fazla kiloluydum ve galiba o zamanlar kalça bölgesindeki kemikler genişlemiş bu durumu düzeltebilir miyim? (Erkeğim)

0

UZMAN CEVABI

Psikolog Özden ÖRKCÜ

merhaba, o dönem spor yaptıysanız ona bağlı alarak da olabilir. yanlış bir hareket belki orada bir ödeme yol açmış olabilir. dilerseniz bir ortopediste de danışın, ona göre yardımcı olalım.

0

CEVAP 1

N****

Merhaba, Kalça bölgesindeki kemiklerin genişlemesi, genellikle doğuştan gelen bir durumdur ve kilo alıp vermek veya diyet yapmakla değiştirilemez. Bununla birlikte, kilo kaybı veya vücut yağ oranının azaltılması, kalça bölgesindeki yağ birikimini azaltabilir ve kemik yapısının daha belirgin hale gelmesine yardımcı olabilir. Bunu sağlamak için, sağlıklı bir diyet uygulayabilirsiniz. Bu diyet, tam tahıllar, meyveler, sebzeler, kaliteli proteinler ve sağlıklı yağlar gibi besleyici gıdalar içermelidir. Ayrıca, egzersiz yaparak kas kütlesini artırabilir ve vücut yağ oranını azaltabilirsiniz. Belirgin kalça kemiklerine sahip olmakla ilgili endişeleriniz varsa, bir ortopedi uzmanına veya fizyoterapiste danışabilirsiniz.

0