Besin Piramidi

Besin Piramidi

Bugüne kadar birden çok kez duyduğuna inandığımız besin piramidi hakkında daha detaylı ve açıklayıcı bilgileri Askipo uzman ekibi olarak seninle paylaşacağız. Günlük hayatımızda hangi besinlerin vücudumuz için daha yararlı olduğunu bilmeden hatalı beslenme tarzları ile besleniriz. Sağlıklı beslenmek adına yapman gereken en doğru davranış bilinçli olmaktır.

Dengeli Beslenmede Besin Piramidi

Dengeli beslenmede besin piramidinde yer alan besinlerin kullanım alanları ve yerlerini bilmek oldukça önem taşımaktadır. Hangi besin grubundan ne oranda yiyeceğini bildikten sonra sağlığını beslenme anlamında koruyamaman için hiç bir neden olmayacaktır. Hemen her gıdadan bir miktar da olsa almanın vücudun için ne kadar yararlı olduğunu öğrenmek için beslenme piramidini aklından çıkarmamalısın. Bunun için de yine sana tavsiyemiz askipo beslenme uzmanlarından destek alman olacaktır. Dengeli beslenmede altın kurallardan birinin yağlı gıdalardan uzak durmak olduğunu unutmamalısın. Tahıl ve ekmek grubunda ise kontrol sende olmalı. Ekmek ve tahıl grubu seni kontrol etmemeli. Ayrıca dengeli beslenmede süt ürünlerinin sağlığın için faydalarını bilmeli ve süt ürünlerini tüketirken yağlı ve katkılı olan ürünlerden uzak durmalısın.

Besin Piramidine Göre Nasıl Beslenilir?

Besin piramidi sağlıklı beslenmek isteyen herkesin, hangi oranda, hangi gıda grubu ile beslenmesi gerektiğine ilişkin bilgileri sunan piramit şeklinde bir şemadan oluşmaktadır. Bu piramidin en alt ve geniş kısmında tahıl grubu yer almaktadır. Piramit yavaşça daraldığında ise karşına sebze ve meyve grubu gelmektedir. Piramidin sonuna doğru yine sağlıklı beslenmede önemli olan et ve süt grubu yer almaktadır. Yağ ve şeker grubu ise piramidin en az tüketilmesi önerilen en uç noktasına işaret etmektedir. Bu dört gruba ait besin öğelerinden hangisini ne oranda tüketilmesi gerektiği ile ilgili seni de askipo.com a bekliyoruz.

Besin Piramidinin En Alt Bölümünde Hangi Besinler Bulunur?

Aklında bir piramit oluştur. Bu piramidin en alt bölümünde en çok tüketmen gereken besin grubu bulunacak. Belki de şu an en çok sevdiğin yiyecekleri bu bölüme yerleştirdin bile. Ancak senin sevdiğin değil, vücudun için gerekli besinlerin bu bölümde toplandığını unutma. Besin piramidinin en alt bölümünde yer alan tahıl grubu öğelerinden doğal olanları tercih etmen sağlıklı ve dengeli beslenmen adına önem taşımaktadır.

Besin Piramidi İkinci Kısımda Hangi Besinler Bulunur?

Besin piramidinde vejeteryanların en çok sevdiği bölüm yer almaktadır. Tahmin ettiğin üzere bu bölümde sebze ve meyveleri bulman mümkün olacaktır. Sebze ve meyve grubundaki besin öğelerinden hangi miktarlarda tüketmen gerektiği ile ilgili daha detaylı bilgiyi beslenme uzmanlarımızdan almanı tavsiye ederiz.

Besin Piramidinin Tepe Noktası Neresidir?

Besin piramidinde tepe noktası olarak da adlandırılan bölüm çok fazla tüketmenin bizlere zarar verdiği bölüm olan yağ ve şeker grubundaki gıdalardan oluşmaktadır. Yağ tüketiminde de yine bitkisel yağların kullanımı önem arz etmektedir. Zeytinyağı ve tereyağı gibi ürünleri mümkün mertebe organik olduğuna inandığın yerlerden almaya dikkat etmelisin.

Kemik Sağlığı İçin Besin Piramidinin Hangi Bölümü Önemlidir?

Kemik sağlığı beden sağlığı açısından büyük önem taşır. Bu sebeple besin piramidinin 3. kısmında yer alan süt ürünlerinin doğal olanlarını tüketmelisin. İlerleyen yaşlarında kemik erimesi gibi sorunlarla başa çıkmanın en doğru yolu süt ürünlerini ömür boyu hayatından çıkarmamaktan geçer. Büyüme çağındaki çocukların, yaşlıların ve emziren annelerin süt ürünlerini tüketmesi daha önemlidir.

Besin Piramidine Göre Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Beslenme piramidine uygun bir beslenme düzenine sahipsen, korkma hayatını sağlıklı bir birey olarak geçirebilirsin. Sağlıklı kalmak adına hangi besin öğelerinden ne kadar tüketmen gerektiği konusunda en doğru bilgiye beslenme uzmanlarından ulaşabilirsin. Birçok kişi beslenme uzmanı, diyetisyen deyince hemen aklına zayıflama konusunu getirmektedir. Bu oldukça yanlış bir düşünce olup; beslenme, hayatımız boyunca en doğru yapmamız gereken eylemdir. Besin piramidini göz önünde bulundurduğunda öncelikli olarak fazla tüketim neticesinde sana zarar verecek gıdaları gözden geçirmelisin. Vücudun için faydalı olan besinlere daha ağırlık vermeli; örneğin, eğer beyaz et ve kırmızı et tüketmiyorsan bu alışkanlığını değiştirmeli ve yeterli düzeyde et ürünlerinden faydalanmalısın. Besin piramidine uygun bir beslenme tarzın var ise yanına günlük egzersizler ekleyerek daha sağlıklı bir bedene sahip olabilirsin. Besin tüketimi kadar su tüketiminin de hayatında önemli bir yere sahip olduğunu ayrıca hatırlatmakta yarar görmekteyiz. Beyaz eti, deniz ürünlerini ve yumurtayı, kırmızı etten daha fazla tüketmelisin. Kalsiyum tüketimi için baklagiller hayatının olmazsa olmazları arasında yerini almalıdır. Senin için en doğru beslenme tarzı olarak besin piramidi olarak adlandırılan sağlıklı ve dengeli beslenmenin kurallarını vermeyi amaçladık. Daha detaylı bilgiler için askipo.com diyet uzmanlarımızın bir tık uzağında olduğunu unutma. Sağlıklı beslen, sağlıklı ve mutlu yaşa.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.