Besin Etiketleri Bize Ne Anlatır?

Besin Etiketleri Bize Ne Anlatır?

Diyetisyen Büşra Yavuz

Markette abur cubur raflarının önünde dikilmeyen çok az insan vardır herhalde. Veya donmuş gıda dolabının veya sosların, kahvaltılık gevreklerin önünde… Bu saydığım besinleri alırken dikkat etmemiz gereken altın bir kural var. Paketlerin arkasındaki etikete ufaktan bir göz gezdirmek. Peki bu etiket bize ne anlatır, onu nasıl okumalıyız, nelere dikkat etmeliyiz? Marketten alacağımız o ürünün aslında neler içerdiğini ve onu nasıl tüketmemiz gerektiği hakkında biraz konuşalım.

PORSİYON MİKTARI

Besin etiketlerinde ürünün 1 porsiyonunun, 1 paketinin veya 100 gramının besin değerleri verilmiş olabilir. Örneğin yediğiniz ürün 200 gram olup, etiket bilgisi 100 gram olarak verilmiş olabilir. Eğer siz 100 gramı dikkate alırsanız, aslında 200 gram yediğiniz için her rakamın 2 katını almış olacaksınız.

EN ÇOK NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Toplam yağ, doymuş yağ, kolesterol, şeker ve tuz (sodyum) tabloda en çok dikkat etmemiz gereken besin ögeleridir.

Daha az doymuş yağ ve tuz içeren ürünleri tercih etmeye çalışmalıyız.

100 gram ürün içerisinde 2 gramdan daha az şeker olan ve 100 gram ürün içerisinde en az 6 gram lif olan besinleri tercih etmek en doğru tercih olacaktır.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.