Bana Kan Grubunu Söyle Sana Diyetini Söyleyeyim

Bana Kan Grubunu Söyle Sana Diyetini Söyleyeyim

Diyetisyen Büşra Yavuz

Günümüzde ortaya atılan en ilginç popüler diyetlerden birisi kan grubuna göre beslenmedir. Nedir ne değildir diye mercek altına alınması gerekiyor, bütün diğer beslenme akımları gibi. Gerçekten kan grubuna göre beslenme bütün dertlerimize, hastalıklarımıza, kilo almamıza, kilo vermemize çözüm getirecek sihirli bir değnek mi?

Kan grubuna göre beslenme akımı der ki: A, B, 0 ve AB kan grupları farklı kimyasal özellikler taşır ve her bir yiyecek de bu farklı kan grupları üzerinde farklı etkiler gösterir. Bazı kan grupları için kırmızı et önerilmezken bazıları için kesinlikle yenilmesi gereken bir besindir. Bu yüzden her kan grubuna göre özel hazırlanmış diyetler olmalıdır.

Birkaç örnek vermek gerekirse;

  • 0 kan grubu yağsız, işlenmemiş et ürünleri tüketmelidir ama tahıllar ve süt ürünleri kesinlikle bu bireyler için zararlıdır. Hatta işlenmemiş et ürünleri bu grupla o kadar çok bağdaştırılır ki 0 kan grubu avcı kan grubu olarak da anılır.
  • A kan grubu için vejetaryen beslenme düzeninin faydalı olduğu savunulur. Bol bol meyve ve sebze önerilen bu bireyler deniz ürünlerini az miktarda tüketebilir ancak kırmızı et, tavuk, yumurta ve süt ürünleri kesinlikle sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi için zararlıdır. Dahası hayvansal kaynaklı gıdalar A kan grubuna sahip bireyler için kilo aldırıcıdır bile denilmektedir.
  • B kan grubu göçebe grup olarak anılır çünkü yiyebilecekleri besinler diğer gruplara göre çok daha çeşitlidir. Süt ve süt ürünlerinin; pirinç, yulaf ve kepekli ürünler gibi besinlerden sadece B grubu bireyler faydalanabilir. Sebze ve meyve olarak da enginar, domates, mısır, avokado, hurma, nar, kavun yiyemezler.
  • AB kan grubu bireylerin belirli bir sınıflaması yoktur. Diğer bütün grupların özelliğini gösterir (ortaya karışık bir gruptur da denilebilir). Kırmızı et, barbunya, mısır kilo almasına yol açarken; tofu, deniz ürünleri, süt ürünleri, yeşil sebzeler bu grubun kilo vermesine sebep olur.

Kan grubuna göre beslenme akımı kan gruplarının ilk olarak keşfedildiği zamanlarda tartışılmaya başlanmıştır. Dönem dönem de tekrar popüler hale gelmektedir. Ancak ne bir hastalığın tedavisinde kullanılabilir ne de sağlıklı bir kilo kontrolü diyeti olarak uygulanabilir. Çünkü yukarıda bahsedilen etkiler bilimsel bir çalışmayla desteklenememiştir. Evet, beslenmede bireysel özellikler en çok göz önünde bulundurulması gereken konudur ancak kan grubu bu bireysel özelliklerden sadece bir tanesidir.

Beslenme üzerinde etkili olan bireysel ve çevresel faktörler vardır. Bunlar yaşadığımız ortamın hava

koşullarından tutun da evimizde hazırladığımız besini pişirme yöntemimize kadar uzanır. Bu etkiler arasında alerjilerimiz, cinsiyetimiz, yaşımız, daha önce geçirdiğimiz ve genetik olarak yatkın olduğumuz hastalıklar gibi birçok faktör sayılabilir. Kan grubu ise bu faktörlerden sadece birisidir, hatta en az etki sahibi olanı bile denilebilir. Sadece kan grubu kılavuz alınarak hazırlanan bir beslenme programı vitamin, mineral

eksikliklerinden, bağışıklık sisteminin zayıflamasına varan olumsuz etkiler yaratabilir.

Toparlamak gerekirse kan grupları üzerine bir beslenme sistemi kurmak, bireysel faktörlerin dikkate alındığı bir program yapmak mümkün olmaz. Çünkü sağlık durumumuzu etkileyen çok daha öncelikli durumlar vardır. Sağlıklı beslenmeyi hayatımızın bir parçası haline getirebilmek için kişisel özelliklerimize ve bedensel ihtiyaçlarımıza en uygun beslenme programını uygulamalıyız. Bu konuda size yardımcı olabilecek bir diyetisyenden yardım istemek, kan grubuna göre bir beslenme programı uygulamaktan çok daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.