×

Balık Yağının Faydaları

Diyetisyen İrem İnözü

9 Mart 2021

Balık Yağının Faydaları

Günümüzün endüstriyel ve modern düzenin negatif etkilerinin sonucunda besin takviye kullanımı oldukça önemlidir. Besin takviyelerinin en sık kullanılanlarından biri olan balık yağı ve balık yağının faydaları nelerdir?

Balık yağı, balık dokusundan ekstrate edilen yağ olarak adlandırılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği haftada 2-3 kez balık tüketimini sağlayamayan bireylerin balık yağı kullanması oldukça önemlidir. 

Balık yağı omega-3 açısından oldukça zengindir. Omega-3, vücudumuzun üretemeyip dışarıdan alması gereken bir yağ asiti çeşitidir. Vücudumuza oldukça olumlu etkileri vardır.


Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Kalp Koruyucu Etkisi

Dünyada önde gelen ölüm sebeplerinden biri kalp hastalıklarıdır.Balık yağı, kalp hastalıkları riskine sebep olan LDL kolesterolü, trigliserid seviyesini ve kalp basıncını düşürmeye yardımcı olur. Aritmi durumunu önler. Yapılan çalışmalar, balık tüketimi ve/veya balık yağı kullanımının kalp hastalıkları riskini azalttığını ortaya koymaktadır.


Solunum Yolları Hastalıklarına Etkisi

Balık yağında bulunan omega-3 yağ asiti, solunum yollarının iltihaplanma durumunu önlemeye yardımcıdır. Araştırmacılar, balık yağı kullanımının astım, bronşit vb. rahatsızlıkların oluşumunu engellemeye yardımcı olduğunu belirtmektedir.


Psikolojik, Zihinsel Düşüş Belirtileri ve Depresyona Etkisi

Beynimizin yaklaşık %60’ı yağ; ve bu yağın büyük bir kısmı omega 3’ten oluşmaktadır. 

Yapılan bazı çalışmalar, zihinsel rahatsızlığı olan/psikolitik bozuklukları ve ileri seviye depresyona sahip olan kişilerin düşük omega 3 seviyesine sahip olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda; omega 3 takviyesinin bazı zihinsel rahatsızlıkların başlamasını önlediği veya semptomları azalttığını belirtmektedir. 

Araştırmacılar, ilerleyen yaş ile birlikte azalan beyin fonksiyonunun omega 3 takviyesi ile iyileştirilebileceğini söylemektedir.


Gebelikte Kullanımının Önemi

Balık yağı takviyesi erken büyüme ve gelişme için oldukça önemlidir. Yapılan çalışmalar, annelerin gebelik ve emziklilik döneminde balık yağı takviyesi almasının, bebeğin el ve göz koordinasyonunu arttırdığını ve ilerleyen dönemde IQ ve öğrenme becerisini geliştirdiğini göstermektedir.


Yapılan çalışmalar;

  • Balık yağı takviyesinin, dermatit, egzama ve sedef hastalığı gibi hastalıkları iyileştirmeye yardımcı olduğunu,
  • Karaciğer hastalıklarını iyileştirdiği ve karaciğer yağlanmasını önlediğini,
  • Yaşlılıkta kemik sağlığına yararlı olduğunu,
  • İnflamasyon ve inflamasyon belirtilerini azalttığını,
  • Göz sağlığını korumaya yardımcı olduğunu belirtmektedir.
Makaleyi paylaş:
DİYETİSYENLERİMİZ

Alanında uzman online diyetisyenler Askipo'da

Askipo'yla sana uygun
diyetisyeni bulmak çok kolay

  • Hemen üye ol
  • Diyetisyenini bul
  • Görüşmeye başla

Askipo'yla diyetisyeninden kolayca randevu alabilir, online diyet yapabilir, diyetisyenin yaptığı menüleri Askipo üzerinden takip edebilirsin.

HEMEN ÜYE OL
Online Diyet Diyetisyenle Görüşmeye başla