Aralıklı Oruç Nedir?

Aralıklı oruç, belirli aralıklarla yemek yeme ve oruç tutma yöntemi olarak tanımlanır. Bu yöntemde, belirli saatler arasında yemek yenirken, diğer saatlerde oruç tutulur. Aralıklı oruç genellikle kilo vermek, insülin hassasiyetini arttırmak, enerji seviyelerini arttırmak ve diğer sağlık faydaları elde etmek için kullanılır.

Bu yöntemde, birçok farklı yaklaşım mevcuttur. Örneğin, 16 saatlik bir açlık döneminin ardından 8 saatlik bir yeme penceresi tanımlayan 16/8 yöntemi, en popüler aralıklı oruç yöntemlerinden biridir. Diğer yöntemler arasında 5:2 yöntemi, her hafta 2 gün boyunca sınırlı kalorili bir diyet uygulayarak çalışırken, geri kalan 5 gün normal yemek yeme tarzını sürdürmek yer alır.

Aralıklı oruç, herkes için uygun olmayabilir ve bazı insanlar için sağlık riskleri oluşturabilir. Bu nedenle, bu yöntemi uygulamadan önce bir doktorla konuşmak önemlidir.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.

Başarı Hikayelerimiz

Sağlıklı yaşam yolculuğunda onlar başardı şimdi sıra sende.

2 milyon

Aylık Uygulama İçi Etkinlik

265 bin

Kayıtlı Üye

4.9 / 5

Uygulama Puanı

2 bin

Uygulama Yorumu

Diyetisyenlerden
Birebir Online Hizmet Al!

Mekan ve zaman sınırlarına takılmadan seni alanında uzman isimlerle en kolay ve hızlı yoldan buluşturuyoruz.Artık diyetisyeninden kolayca randevu alabilir ve görüşmelerinin tamamını uygulama üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsin.

Dilediğin yerden diyetisyenine ulaşırsın.

Mesaj seçeneği ile sorularını sorarsın.

Sana özel diyet programına erişirsin.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanırsın.

İster görüntülü ister sesli konuşursun.

Bütçene en uygun paketi seçersin.

Diyetisyen kontrolünde zayıflarsın.

Kolayca randevu oluşturursun.

Sağlık Uzmanlarından Birebir Online Hizmet Al!