Anoreksiya Ve Bulimia Nervoza Nedir?

Anoreksiya ve bulimia nervoza, yeme bozuklukları olarak bilinen psikolojik rahatsızlıklardır. Anoreksiya, yetersiz beslenme ve düşük vücut ağırlığı ile karakterize edilen bir durumdur. Bulimia nervoza ise ataklar halinde yeme ve ardından kusma davranışı gibi kompulsif davranışlarla karakterizedir.

Anoreksiya nervoza genellikle düşük bir vücut ağırlığına ulaşmak için yemek yemeyi reddetme veya çok sınırlı bir diyet uygulama ile ilişkilidir. Bu durumun etkileri arasında yorgunluk, zayıflık, anemi, hormon dengesizlikleri, kalp problemleri, böbrek hasarı, gastrointestinal problemler ve hatta ölüm gibi ciddi sağlık sorunları yer alabilir.

Bulimia nervoza, daha büyük miktarlarda yeme ve ardından yeme bozukluğu belirtileri göstermeden önce yeme davranışlarını kontrol etmek için kusma, laksatif kullanımı veya diğer yöntemler gibi davranışlarla ilişkilidir. Bu durumun etkileri arasında elektrolit dengesizlikleri, gastrointestinal problemler, ağız bozuklukları, depresyon ve anksiyete yer alabilir.

Her iki yeme bozukluğu da tedavi edilebilir ve tedavi genellikle bir psikiyatrist ve diyetisyen tarafından yönetilir. Tedavide, kişinin zihinsel sağlığı, diyet ve beslenme alışkanlıkları ve sağlıklı bir yaşam tarzı konuları ele alınır.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.

Başarı Hikayelerimiz

Sağlıklı yaşam yolculuğunda onlar başardı şimdi sıra sende.

2 milyon

Aylık Uygulama İçi Etkinlik

265 bin

Kayıtlı Üye

4.9 / 5

Uygulama Puanı

2 bin

Uygulama Yorumu

Diyetisyenlerden
Birebir Online Hizmet Al!

Mekan ve zaman sınırlarına takılmadan seni alanında uzman isimlerle en kolay ve hızlı yoldan buluşturuyoruz.Artık diyetisyeninden kolayca randevu alabilir ve görüşmelerinin tamamını uygulama üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsin.

Dilediğin yerden diyetisyenine ulaşırsın.

Mesaj seçeneği ile sorularını sorarsın.

Sana özel diyet programına erişirsin.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanırsın.

İster görüntülü ister sesli konuşursun.

Bütçene en uygun paketi seçersin.

Diyetisyen kontrolünde zayıflarsın.

Kolayca randevu oluşturursun.

Sağlık Uzmanlarından Birebir Online Hizmet Al!