Adet dönemindeki kan pıhtıları ne anlama geliyor?

Adet dönemindeki kan pıhtıları ne anlama geliyor?

Milyonlarca Kadın, tek bir soru “Adet Kanı neden pıhtılaşıyor? Bu pıhtılaşma normal mi?

Adet kanının pıhtılaşması, özellikle regl döneminin ilk günlerinde normal kabul edilen bir durumdur. Bu pıhtılar, genellikle 1 inç (yaklaşık 2.5 cm) çapından küçüktür ve endişe verici bir durum oluşturmazlar. Ancak, eğer pıhtılar sık sık ve 1 inçten büyük oluşuyorsa, bu durum bazı sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Bu tür durumlar, rahim miyomları, endometriyal hiperplazi, adenomyozis, kanama bozuklukları veya kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Pıhtıların boyutu, sıklığı ve rengi (kırmızıdan siyaha değişebilir) önemlidir. Eğer düzenli olarak büyük pıhtılar veya aşırı kan kaybı yaşanıyorsa, bu durumlar sağlık uzmanına danışılmasını gerektirir. Ayrıca, adet döneminde şiddetli karın ağrısı, anemi belirtileri (nefes darlığı, baş dönmesi, baygınlık, yorgunluk) gibi diğer endişe verici belirtiler de dikkate alınmalıdır.

Ped kullanımı sırasında pıhtılaşmanın hissedilip hissedilmeyeceği ve pedin üzerinde kalıp kalmayacağı, kullanılan pedin emilim kapasitesine ve kişinin adet akışının yoğunluğuna bağlıdır. Bazı pedler, yoğun pıhtılaşmayı daha iyi emebilir ve rahatlık sağlayabilir. Ancak, eğer pıhtılaşma çok yoğunsa ve pedler yetersiz kalıyorsa, bu durumda da sağlık uzmanına başvurmak önemlidir.

*Sitemizde bulunan yazılar yalnızca farkındalık yaratmak amaçlıdır. Tıbbi tavsiye içermez. Yazılardan yola çıkarak herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Yalnızca psikiyatri hekimleri ve doktorlar hastalık tanısı koyabilir.

Başarı Hikayelerimiz

Sağlıklı yaşam yolculuğunda onlar başardı şimdi sıra sende.

2 milyon

Aylık Uygulama İçi Etkinlik

265 bin

Kayıtlı Üye

4.9 / 5

Uygulama Puanı

2 bin

Uygulama Yorumu

Psikologlardan
Birebir Online Hizmet Al!

Mekan ve zaman sınırlarına takılmadan seni alanında uzman isimlerle en kolay ve hızlı yoldan buluşturuyoruz.Artık psikoloğundan kolayca randevu alabilir ve görüşmelerinin tamamını uygulama üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsin.

Dilediğin yerden psikoloğuna ulaşırsın.

Görüntülü olarak seanslarını gerçekleştirirsin

Sana özel hazırlanmış terapi planı ile ilerlersin.

Bildirimler sayesinde seansını kaçırmazsın.

Mesaj seçeneğiyle sorularını hızlıca sorarsın.

Psikoloğun yaşam kaliteni arttıracak alışkanlıklar edinirsin.

Bütçene en uygun paketi belirlersin.

Yaşam kaliteni arttırırsın.

Kolayca randevu oluşturursun.

Daha güçlü ve özgüvenli hissetmek için ilk adımları atarsın.

Sağlık Uzmanlarından Birebir Online Hizmet Al!