SORU

A*****

Hamilelik döneminde tüketiminin sınırlandırlaması gereken besinler nelerdir ? Sinirimi zorlaştıran besinler hangileridir

2

CEVAP 1

H******

Hamilelik döneminde tüketimi sınırlandırılması gereken besinler şunlardır: - Çiğ et, balık ve kabuklu deniz ürünleri: İçerisindeki bakteriler nedeniyle tüketimi sınırlandırılmalı ve mutlaka iyice pişirilmelidir. - Süt ürünleri: Hamilelik döneminde tüketimi sınırlandırılmalı ve pastörize edilmiş süt ürünleri tercih edilmelidir. Çiğ veya az pişmiş süt ürünleri içerisindeki bakteriler nedeniyle zararlı olabilir. - Kafein: Aşırı tüketimi sinir sistemini zorlayabilir ve olası tehlikelere neden olabilir. Günde en fazla 200 mg kafein tüketilmesi önerilir. - Şekerli ve işlenmiş gıdalar: Aşırı tüketiminden kaçınılmalı ve doğal besinlerin tüketimine öncelik verilmelidir. - Alkol: Hamilelik döneminde alkol tüketimi kesinlikle yasaktır. - İçme suyu: İçme suyunun kaynağı belli olmayan yerlerden alınması çeşitli mikroorganizmaların ve kirleticilerin bulaşmasına sebep olabilir. Bu nedenle kaynağı belli olan içme suyu tercih edilmelidir. - Bazı baharatlar: Bazı baharatlar aşırı düzeyde tüketildiğinde hormonları ve sinir sistemini zorlayabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde tüketimi sınırlandırılabilir. Bunların dışında, herhangi bir besinle ilgili sağlık durumunuz ve doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda diyetinizi düzenlemeniz gerekmektedir.

0

CEVAP 2

f**** k*****

Hamilelikte az pişmiş yumurta, çiğ veya az pişmiş et, tavuk ve deniz ürünleri, pastörize olmayan süt ve süt ürünleri, çok fazla kafein, asitli içecekler, hazır gıdalar, aşırı yağlı gıda gibi besinler tüketilmemelidir. Acı biber, baklagiller gibi besinler sindirimi zorlaştıran besinler arasındadır.

0