×

Aristo Diyet Demişse Vardır Bir Bildiği

Diyetisyen Büşra Yavuz

12 Temmuz 2020

Aristo Diyet Demişse Vardır Bir Bildiği

Aristo diyeti; son zamanların düşük karbonhidratlı beslenme, glütensiz diyet, doğal beslenme gibi akımların bir yenisi olarak sayılabilir. Peki bu akımlarla ortak noktası nedir, farklılıkları nelerdir? Uygulanabilir mi, uygulanamaz mı? Gerçekten vaat edildiği gibi bir haftada altı kilo birden verdiriyor mu, üç beş beden inceltiyor mu?

Aristo diyeti, bir dönem vejetaryen beslenme tarzını benimseyen ve sağlıklı yaşam ile yakından ilgilenen büyük düşünür Aristo’dan alır adını. Tam da adına uygun olarak sebze ve meyve ağırlıklı bir diyettir. Ama sebze ve meyve ağırlıklı olması yüzde yüz sağlıklı olduğu anlamına gelir mi? Sağlıklı

beslenme bütün besin gruplarından ihtiyacımız kadar ve dengeli bir şekilde tüketmek demek değil miydi? Bu noktada Aristo Diyetini biraz daha yakından incelemek gerekiyor.

Aristo Diyetinin birkaç püf noktası var:

  • Mevsim sebzeleri çiğ olarak tüketilmeli. Özellikle lahana, ıspanak, semizotu gibi yeşil sebzeler önerilir.
  • Çok tatlı olmayan yani yüksek oranda meyve şekeri içermeyen elma, kiraz, erik gibi meyveler bol miktarda tüketilmeli.
  • Ana öğünlerde meyve veya sebzelerin yanında mutlaka az yağlı ve işlenmemiş hayvansal bir protein kaynağı (et, tavuk, balık, yumurta, peynir) olmalı.
  • Glüten içeren buğday, arpa, çavdar gibi tahıllar ve bu tahıllardan üretilen ekmekler, hamur işleri, kahvaltılık gevrekler gibi besinler kesinlikle diyette bulunmamalı.
  • Öğün atlanmamalı.
  • Bol su içilmeli.
  • Uyku saatlerine dikkat edilmeli.

Bu noktalar incelendiğinde Aristo Diyetinin bir diyetten çok bir yaşam tarzı olduğunu söylemek daha doğru olur. Sağlıklı mıdır peki? Bu maddeler sağlıklı beslenmeyi tarif ediyor bize. Meyve ve sebze yemeyi, yeterli protein almayı, bol su içmeyi ve öğün atlamamayı öneriyor.

Çok tartışılan glüten mevzusu biraz kafa karıştırıyor sadece. Ona da hemen açıklık getirelim. Glüten, buğday içerisinde doğal olarak yer alan ve unun besleyici değerlerini en fazla içeren protein grubudur. Çölyak veya glüten alerjisi gibi özel durumlarda bu proteinin bağırsaklardan emiliminde sıkıntı yaşanır. O zaman glütensiz diyet ile müdahale edilir.

Hep üzerinde durulduğu gibi beslenme kişiye özgüdür ve glütene karşı bireysel hassasiyetler de

gelişmiş olabilir. Veya ekmek tüketiminin hiçbir şekilde zarar vermediği aksine ekmek tüketmediği zaman açlık duygusunu bastırmakta sıkıntı yaşayan bireyler de olabilir. Bunun gibi sağlıklı beslenmede dikkat edilecek daha birçok bireysel ayrıcalık varken Aristo diyeti gibi aslında gayet sağlıklı bir

beslenme planında bile kilo kontrolünün yapılması ve olası rahatsızlıkların önlenmesi için bir diyetisyen kontrolünde uygulanması daha doğru olur.


Makaleyi paylaş:
DİYETİSYENLERİMİZ

Alanında uzman online diyetisyenler Askipo'da

Askipo'yla sana uygun
diyetisyeni bulmak çok kolay

  • Hemen üye ol
  • Diyetisyenini bul
  • Görüşmeye başla

Askipo'yla diyetisyeninden kolayca randevu alabilir, online diyet yapabilir, diyetisyenin yaptığı menüleri Askipo üzerinden takip edebilirsin.

HEMEN ÜYE OL
Online Diyet Diyetisyenle Görüşmeye başla